SWP

   Australia
 2021-03-27 Piknik Seniora 2021

Piknik Seniora to zawsze oczekiwana i wyjątkowo lubiana uroczystość organizowana przez Federację Polskich Organizacji w Wiktorii. W Portalu Polonii ukazała się relacja z tegorocznego Pikniku:

W 2020 roku epidemia COVID-19 spowodowała, że musieliśmy odwołać coroczny Piknik Seniora w Rowville. Zdrowie naszych seniorów jest dla naszej organizacji najważniejsze.

W tym roku wysłaliśmy ulotki o Pikniku i ku naszemu zadowoleniu duża liczba seniorów odpowiedziała pozytywnie i byli gotowi wziąć udział w Pikniku. Dostosowując się do obowiązujących przepisów, Piknik Seniora zorganizowaliśmy we wtorek 16 i w środę 17 marca w mniejszych grupach.

Piknik 2021 jak co roku został zorganizowany przez Federację Polskich Organizacji w Wiktorii w Domu Polskim „Syrena” w Rowville. Przybyło 250 seniorów z różnych stron Melbourne. Ta ważna dla seniorów uroczystość wypada w Tygodniu Wielokulturowości. Jest to szczególna okazja do spotkania się seniorów z Klubów Seniorów, z Ośrodków Zajęć Dziennych i wolontariuszy. Seniorzy cieszyli się, że mogli się spotkać w tak przyjemnym gronie znajomych i przyjaciół. Była to doskonała okazja do kolejnego spotkania i pogawędzenia na ulubione tematy.

Miłą niespodzianką był fakt, że nasi seniorzy przyjechali wcześniej aby przywitać się ze znajomymi, kupić ciasto i polskie smakołyki oraz pamiątki ze sklepiku specjalnie przygotowanego na Piknik przez organizatorów.

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości odbyło się o godzinie 11:15 w sali pięknie udekorowanej wielkanocnymi pisankami, koszyczkami i palmami.

Na wstępie gorąco przywitano: Dr Sylwię Gredę-Bogusz OAM – Prezes Polcare, Ks. Kamila Żyłczyńskiego – Rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough, Panią Elizabeth Dziedzic – Prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii oraz gospodarzy uroczystości: Panią Bożenę Iwanowski – Dyrektor Polskiego Biura Opieki Społecznej i Pana Zygmunta Bielińskiego – Prezesa Stowarzyszenia Polaków Wschodnich Dzielnic Melbourne, jak również wszystkich Prezesów Klubów Seniora i seniorów z Melbourne, a także seniorów korzystających z naszych programów w Ośrodkach Zajęć Dziennych oraz wolontariuszy.


PAI

ks. Kamil Żyłczyński


W związku z COVID-19 większość zajęć zaplanowano na zewnątrz: ciekawą gimnastykę i spokojne ćwiczenia Tai Chi. Inni seniorzy spacerowali wśród pięknej zieleni wokół Domu Polskiego.
PAI

Gimnastyka z Basią z programu „Let’s get active”


Jeszcze inna grupa seniorów wzięła udział w konkursie na najpiękniejszą pisankę wielkanocną. Czekały na nich wielkanocne czekoladowe nagrody. Pogratulowano uczestnikom pomysłów na atrakcyjne wzory pisanek, a zwycięzcom – wyróżnień w konkursie.

W sali przy dźwiękach biesiadnej muzyki zjedliśmy polski posiłek i deser.


PAI

SSG Oakleigh


Kolejną atrakcją była loteria z wieloma ciekawymi nagrodami. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na Respite House w dzielnicy Crib Point.

W czasie Pikniku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XXII Konkursu Poezji Seniorów. Gratulacje złożyły Dyrektor Bożena Iwanowski, Prezes „Polcare” Dr Sylwia Greda-Bogusz OAM i koordynator konkursu Ewa Kiżewski. Nagrodzeni poeci Barbara Rybarczyk, Kazimiera Zebracki, Renata Surowiecka, Krystyna Wiśniewska, Ewa Skup, Barbara Spencer i Edmund Marczewski otrzymali puchary, dyplomy, nagrody pieniężne oraz albumy, które zostały ufundowane przez Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Sydney i Polskie Biuro Opieki Społecznej “Polcare”. Nagrodzone utwory zostały odczytane podczas spotkania.


PAI

Bożena Iwanowski i Barbara Rybarczyk – laureatka I miejscaPAI

Ewa Kiżewski, Edmund Marczewski (wyróżnienie w Konkursie), Elżbieta Dziedzic, Bożena IwanowskiPAI

Mariola Brewińska, Helena Hanzel (nagroda za wieloletni udział w Konkursie), Ewa Kiżewski, Edmund Marczewski (wyróżnienie w Konkursie), Elżbieta Dziedzic, Bożena Iwanowski


Zwykle uroczystość ta odbywa się podczas Zjazdu Seniora, ale niestety w związku z COVID-19 było to niemożliwe i zostało przesunięte na Piknik.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników XXII Konkursu Poezji.

Bardzo cieszymy się, że udało nam się zorganizować tegoroczny Piknik Seniora. W nas wszystkich wstąpiła nadzieja aktywnego spędzania czasu tak jak dawniej w wielkiej i szczęśliwej polskiej rodzinie.

Uśmiech na twarzach i miłe komentarze o Pikniku świadczą o tym, że był to udany dzień, który sprawił organizatorom i naszym seniorom wiele radości.


PAI

Przemawia Ewa Kiżewski – koordynatorka Konkursu


Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom i wolontariuszom za pracę w przygotowaniu Pikniku.

Do zobaczenia za rok na kolejnym Pikniku.


Ewa Kiżewski


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Portal Polonii / Zdjęcia autorstwa Oli SpringW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ