SWP

   Uzbekistan
 2021-03-31 CUDA NIEWIDY

Wiosna zaczyna pełną parą swe rządy w Uzbekistanie, więc nie mogło jej też zabraknąć w muzeach. W jednym z nich, w Samarkandzie, została zorganizowana indywidualna wystawa „Cuda naniewidy” działaczki Polskiego Ośrodka Kultury „Polonez” w Samarkandzie- Natalii Tatarenko.

Artystka jest nauczycielką, projektantką odzieży, członkinią Akademii Sztuk Pięknych Uzbekistanu. Oprócz malarstwa olejnego, akwareli, kolażu, pasjonuje się też malowaniem na jedwabiu- jakże charakterystycznym dla tego regionu świata - delikatnym materiale. Cudownie było zobaczyć, jak na tkaninie łączy się ze sobą realizm i abstrakcja, jak łagodne linie przenikają się wzajemnie. Szczególne miejsce w twórczości Natalii Tatarenko zajmuje sztuka użytkowa: lalki, pluszaki, decoupage. Cuda, które wychodzą spod ręki artystki, można przytulać, ozdabiać nimi wielkanocny stół czy podarować bliskiej osobie. Zaś rower z płyt winylowych i CD, który wiezie palmę wielkanocną, wzbudza uśmiech i podziw dla talentu osoby, która potrafi zrobić coś z niczego.

Warto podkreślić, że prace Natalii Tatarenko wędrują po świecie. Trafiły już do wielbicieli jej sztuki w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Rosji, Kazachstanie.


Agnieszka Mikulec
nauczycielka skierowana przez ORPEG


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ