SWP

   Argentyna
 2021-04-07 APOSTOLES - STOLICA WIELKIEGO TYGODNIA I PISANEK

Miasto Apostoles w prowincji Misiones w Argentynie jest znane jako kolebka polskiej imigracji. Tutaj, od 124 lat utrzymywane są polskie tradycje wielkanocne, które na stałe wpisały się już w krajobraz i klimat prowincji Misiones, nie zatracając przy tym istoty i polskiego ducha.

Pani Susana Nestor de Boyko, sekretarka Stowarzyszenia Argentyńsko-Polskiego w Apostoles, przygotowała wystawę stołu wielkanocnego i tradycyjnego koszyczka żeby podzielić się z bogatą polską tradycją wielkanocną.

Uroczystość była zorganizowana przez Dyrekcję Turystyki Urzędu Miasta Apostoles pod opieką p. Aveliny Viskaychipi, wzięło w niej także udział społeczeństwo ukraińskie.

Pani Susana Nestor rozpoczęła swoją prezentację: „W moim domu rodzinnym stół paschalny składa się z palmy poświęconej w Niedzielę Palmową, która symbolizuje triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, krzyż z ukrzyżowanym Jezusem, który symbolizuje mękę naszego Pana i baranka paschalnego, który symbolizuje zmartwychwstanie i zwycięstwo naszego Pana Jezusa Chrystusa. Oprócz tych trzech elementów jest też koszyczek, w którym nie może zabraknąć baranka, symbolu Chrystusa zmartwychwstałego, soli, symbolu trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia ludzkiego od rozkładu i zepsucia. Musi być także jajko, symbol płodności, odradzającego się życia i znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, wędliny oraz masła, które są symbolem dobrobytu oraz dostatku. Chleb jest symbolem Ciała Chrystusa, babka to symbol doskonałości, chrzan symbolem siły fizycznej. - Ale muszę dodać, że pierwsi osadnicy 124 lat temu nie mieli dostępu do niektórych produktów jak na przykład wędlina lub chrzan, dlatego dodawali do koszyczka takie produkty jak Marcela, kwiat kwitnący tylko na Wielkanoc, gałązkę yerby mate, maniok, mąkę maniokową, jako ofiarę dla Jezusa z podziękowaniem i z prośbą aby tych produktów nigdy im nie brakowało”.

Pani Susana Boyko zaprezentowała także pisanki kolorowane naturalnymi barwami, cebulą, yerba mate i burakami i opowiedziała o różnych technikach zdobienia jajek.

Należy podkreślić, że tradycje wielkanocne przekazane przez pierwszych osadników, szczególnie przez tych co przybyli z Polski, były na tyle silne, że miasto Apostoles zostało wyznaczone jako stolica Wielkiego Tygodnia i Pisanek.

Nawiązując do tradycji pierwszych polskich i ukraińskich osadników, w marcu 2018 r. powstał na al. Polonia i Ucrania w centrum miasta Apostoles Pomnik "Pisanka". Autorem pomnika jest rzeźbiarz - malarz Sergio Brua.


Krystyna Misa


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencji dla PAI - Krystyna Misa, ArgentynaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ