SWP





   Polska




 2021-05-17 Bronisław Piłsudski

Bronisław Piłsudski to polski etnograf, brat Józefa Piłsudskiego, który podczas zesłania w Rosji zajmował się ludami i kulturami Dalekiego Wschodu, głównie ludem Ajnów na Sachalinie, a później na wyspie Hokkaido. Jego badania uznano za przełomowe. Dzisiaj przypada rocznica jego tragicznej śmierci 17 maja 1918 w Paryżu. Wówczas to zwłoki Bronisława wyłowiono z Sekwany, a za przyczynę śmierci uznano samobójstwo.

Urodził się 21 października 1866 w Zułowie. Od roku 1874 mieszkał w Wilnie, gdzie uczył się w gimnazjum. Po śmierci matki wyjechał w 1886 roku do Petersburga, gdzie i wstąpił na wydział prawa miejscowego uniwersytetu. W 1887 roku zaangażował się w przygotowania do zamachu na cara Aleksandra III. Jednym z zamachowców był między innymi Aleksander Uljanow, starszy brat Włodzimierza, znanego potem jako Lenin, który został skazany na śmierć i stracony. W marcu 1887 roku Bronisław Piłsudski został aresztowany za udział w spisku na życie cara i także skazany na śmierć. Później karę zamieniono na 15 lat zesłania na Sachalin.

Na wyspie poznał w roku 1891 etnografa Lwa Sternberga, również zesłańca. Pod jego wpływem zainteresował się badaniem Sachalinu i w roku 1896 opublikowano jego pracę o miejscowym klimacie. Gdy został wysłany na południe wyspy, aby badać tamtejsze warunki meteorologiczne, zetknął się z Ajnami. Po 10 latach zesłania wyrok zamieniono na nakaz osiedlenia na rosyjskim Dalekim Wschodzie, bez prawa opuszczania go. Wkrótce potem carska akademia nauk zaproponowała mu zbadanie kultury Ajnów, Gilaków, Oroków i Mangunów na Sachalinie. Już jako wolny człowiek osiadł w wiosce Ai, gdzie od roku 1905 badał lokalne społeczności. Zdobył ich zaufanie i wniknął w sachalińskie plemiona, a nawet został członkiem plemienia Ajnów. Bronisław Piłsudski zakochał się w córce wodza jednej z wiosek i założył z nią rodzinę. Posłubił Chuhsammę i miał z nią dwoje dzieci, syna Sukezo, urodzonego w 1903 roku, i córkę Kiyo. Był dla tego ludu lekarzem, nauczycielem i przedstawicielem wobec władz. Starał się upowszechniać oświatę na wyspie zakładając biblioteki.

Po wybuchu wojny japońsko-rosyjskiej Piłsudski wyjechał do Japonii. Była to ucieczka przed wcieleniem do armii rosyjskiej. Podróżował przez Japonię i Ocean Spokojny do Stanów Zjednoczonych, a później do Europy Zachodniej, aż dotarł na ziemie polskie. W 1906 zamieszkał w Krakowie, ale mieszkał też we Lwowie, gdzie pracował dorywczo. Później przeprowadził się do Zakopanego. Na Podhalu zajął się badaniami etnograficznymi. Gdy wybuchła I wojna światowa przez Austrię przedostał się do Szwajcarii, a następnie, pod koniec 1917 roku, do Paryża. Doskwierająca samotność powoduje u niego stany depresyjne. Ataki lęku i paniki oraz zdiagnozowana depresja z czasem doprowadziły Piłsudskiego do samobójstwa. W roku 1918 roku utonął w Sekwanie.

To oczywiście tylko niewielki fragment życiorysu Bronisława Piłsudskiego. Zainteresowanym polecamy obszerne opracowanie w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.


Bronisław Piłsudski W DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI




POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ



Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.



SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 15 260 808 RAZY





Projekt w 2023 roku dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów





×