SWP

   Kanada
 2021-07-23 "POLSKIE MALARSTWO HISTORYCZNE" - JACEK MALCZEWSKI

Zapraszamy Państwa na kolejny już, dziesiąty, odcinek cyklu wykładów zatytułowanych „Polskie malarstwo historyczne”, prezentowanych przez Konsulat Generalny RP w Toronto w ramach obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Leszek Wyczółkowski, znany artysta polski mieszkający w Mississaudze, w kilkuminutowych wirtualnych wykładach omawia najwybitniejsze polskie dzieła malarskie i prezentuje ich twórców.

Odcinek X to wykład o twórczości Jacka Malczewskiego.Leszek Wyczółkowski urodził się w Zielonce koło Warszawy w rodzinie artystycznej. Pierwszych lekcji udzielał mu jego ojciec, Witold Wyczółkowski (1921 – 2012) – znany artysta plastyk i ilustrator. Formalne wykształcenie artystyczne zdobył na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1975 – 1977). Po przyjeździe do Kanady w 1978 r. kontynuował studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych w Ontario College of Art and Design University (1980 – 1982). Uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę artystyczną. Pokazywał swoją sztukę w ponad 180 wystawach zarówno indywidualnych jak i grupowych w Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Holandii, Japonii, Kanadzie, Malezji, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach publicznych, korporacjach i prywatnych wyżej wymienionych państw.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Konsulat Generalny RP w TorontoW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3540052 OSÓB