SWP





   Hiszpania




 2021-08-01 "Godzina W" w Madrycie

"Od losu ojczyzny nie można się odłączyć."
Roman Bratny, Kolumbowie. Rocznik 20

W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego, prezes Marta Mścichowska i zastępca prezesa Agata Pazdan, jako przedstawicielki Polskiego Stowarzyszenia im. Karola Wojtyły w Segovii, przybyły na cmentarz w Majadahonda w Madrycie, aby złożyć kwiaty na grobie powstańca warszawskiego Stanisława Serdakowskiego "Stasiek" z Batalionu "Baszta".

Punktualnie o godzinie 17 - "Godzina W" zabrzmiała syrena.
Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich uczestników Powstania.

"Jednego wieczora, kiedy siedzieliśmy koło centralki, ktoś spytał się Torby:
„Co ty masz w tej torbie, że się z nią nigdy nie rozstajesz?”.
Odpowiedział: „Wszystko”.
„Jak to: wszystko?”
„Wszystko, co mi pozostało – ojca fotografia, co zginął na wojnie, mamy różaniec, co zginęła pod gruzami, i lalkę siostrzyczki, co zginęła razem z nią. To wszystko, co mi na świecie zostało”. Uśmiechnął się i dodał: „No i wy”.
W schronie zrobiło się bardzo cicho. "
(Czesław Deminet „Stec”, „Torba”, w: Cezary Leżeński, "Zetrzyj z włosów pył bitewny. Wspomnienia żołnierzy Warszawskiego Batalionu AK Zaremba Piorun").

Organizatorami akcji "Godzina W" w Madrycie było Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne First to Fight w Madrycie, przy udziale Attaché Obrony Polski pułkownika Roberta Tkaczyka.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły







W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.



SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3540117 OSÓB