SWP

   Australia
 2021-09-11 Zmarł Zbigniew Glass – Powstaniec Warszawski z Perth

Redakcja portalu "Puls Polonii" zawiadomiła, że 28.08.2021 zmarł w Perth jeden z Powstańców Warszawskich – porucznik Zbigniew Glass ps. Szklanka ze zgrupowania "Bartkiewicz".

Urodzony 14.09.1925 na ul. Koszykowej w Warszawie. W 1939 ukończył klasę pierwszą Gimnazjum oo. Marianów nr. 71 na Bielanach. Po wybuchu wojny kontynuował naukę na kompletach przez 4 lata. Pracował w Państwowych zakładach Teleradiotechnicznych tzw. ‘Dzwonkowo’ na Pradze. Tam nauczył się zawodu ślusarz-mechanik. Mieszkał na ul. Radnej na Powiślu, potem na Chmielnej. Podczas wojny początkowo należał do Harcerstwa. Około 1941, 1942 roku został zaprzysiężony w Armii Krajowej w prywatnym mieszkaniu w obecności księdza Jezuity i dowódcy.

Jego grupa jeździła na Bielany na naukę strzelania i musztry. Umiał obsługiwać ‘Steny’ i ‘Błyskawice’. Udział w Powstaniu jako 19-latek rozpoczął od zgłoszenia się na zbiórkę swojej grupy w Halach Mirowskich już w pierwszym dniu. (Nie pamięta nazwy pierwszego ugrupowania). Walczyli z Niemcami przedzierając się przez jakieś uliczki. Niestety bardzo szybko zostali rozbici przez Niemców. W piątym, szóstym dniu Powstania Zbigniew zgłosił się na ul. Jasną, gdzie przyjmowano nowych oraz przydzielano ‘rozbitków’. Ponieważ Zbigniew miał broń, natychmiast przydzielono go do grupy majora „Bartkiewicza” do drużyny specjalnej 4 kompanii kapitana Żmudzina. W Powstaniu miał pseudonim „Szklanka”.


PAI


W ‘Bartkiewiczu’ walczył do końca Powstania (październik 1944), całą grupą przeszli do obozu w Pruszkowie, a po dwóch dniach przewieziono ich do obozu jenieckiego w Fallingbostel - stalag XIB. Następnie przeniesiono ich do Dorsten i Krefeld nad Renem. Tam pracował w tzw. komenderówkach. Jego numer jeniecki: 140583. Kiedy z Krefeldu Niemcy pędzili ich do innego miejsca, "Szklanka" podczas marszu uciekł. Przez pewien czas ukrywał się, a następnie po wyzwoleniu przez Anglików poszedł do obozu w Brunswick. Wspominał kolegę Mariana Sułkowskiego.

W 1949 Zbigniew emigrował do Australii. Ożenił się z ‘Sybiraczką’ Ireną Jagielnicką.Po upadku komunizmu w Polsce, w kwietniu 1995 roku pan Zbigniew Glass został odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym, a w marcu 1999 roku - został odznaczony Medalem za Warszawę 1939 -1945 oraz Krzyżem Partyzanckim. W marcu 2004 roku pan Zbigniew został mianowany porucznikiem Wojska Polskiego.

Przed śmiercią na początku sierpnia br., w związku z 77 rocznicą Powstania Warszawskiego pan Zbigniew otrzymał dyplom uznania od organizacji polonijnych i dużo karteczek od dzieci z Polish School WA w Perth w ramach akcji BohaterOn. Żona, pani Irena zaniosła mu podarunki do szpitala.

Wieczne odpoczywanie nasz Bohaterze z Perth.


W imieniu żony Anna Lilpop / Puls Polonii


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Puls PoloniiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675625 OSÓB