SWP

   Ukraina
 2021-09-15 NARODOWE CZYTANIE W POLSKIM CENTRUM W TARNOPOLU

Po długiej przerwie covidowej członkowie Polskiego Centrum Kultury i Edukacji im. prof. Mieczysława Krąpca w Tarnopolu oraz uczniowie szkoły języka polskiego spotkali się offline, by wspólnie przeczytać kolejne dzieło literatury polskiej w ramach Narodowego Czytania.

Tym razem był to dramat Gabrieli Zapolskiej «Moralność Pani Dulskiej».

Spotkanie rozpoczął prezes organizacji Piotr Fryz, który powitał członków stowarzyszenia, życząc wszystkim zdrowia oraz miłych chwil z językiem polskim.

Potem głos zabrała Marianna Seroka, nauczycielka języka polskiego skierowana do Tarnopola przez ORPEG, która przeczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Inne polonistki przedstawiły postać Gabrieli Zapolskiej i tematykę dramatu. W klimat utworu poprzez przeczytanie streszczenia wprowadziła nauczycielka SJP Lilia Kilbicka.


PAI


Następnie zgromadzeni czytali fragmenty «Moralności Pani Dulskiej». Chór «Akwarele Tarnopola» wykonał piosenki «Polskie kwiaty» i «Polonez Warszawski».

Po zakończeniu wspólnego czytania prezes stowarzyszenia przedstawił sprawozdanie z działań realizowanych latem oraz zarys planów na najbliższe miesiące.


Oksana MŁYNKO,
Polskie Centrum Kultury i Edukacji im. prof. Mieczysława Krąpca w Tarnopolu


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Monitor WołyńskiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3540022 OSÓB