SWP

   Białoruś
 2021-09-15 Narodowe Czytanie w Słonimiu

W niedzielę, 5 września w świetlicy im. A. Mickiewicza w Słonimiu spotkały się dwie grupy wiekowe: młodzież szkolna i kobiety z Kola Kobiet „Słonimianka”, aby wziąć udział w Czytaniu Narodowym dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

Impreza rozpoczęła sią prezentacją życia i twórczości znanej polskiej pisarki i krótkim wykładem o czasie napisania sztuki, miejscu akcji, fabule, problematyce i bohaterach.

Nasi młodzi uczestnicy wcielili się w rolę bohaterów Hanki, Meli, Hesi, Zbyszka, natomiast kobiety odczytały role pani Dulskiej, Juliasiewiczowej i Tadrachowej. Jesteśmy dumne, że zachęciłyśmy młodzież do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

Ten wyjątkowy utwór, który został napisany 115 lat temu, nie stracił swojej aktualności w dzisiejszych czasach. Utwór Zapolskiej nawołuje do refleksji społecznej. Fałszywa moralność głównej bohaterki daje nam dużo do zrozumienia, przestrzega przed obłudą i zakłamaniem.

Uczestnicy tegorocznej edycji Czytania Narodowego 2021 otrzymali dyplomy, książki i upominki. Wspólne czytanie sztuki G. Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” dostarczyło nam dużo przyjemności.

Alicja Łopaszowa


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Polska Macierz Szkolna na BiałorusiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3540118 OSÓB