SWP

   Czechy
 2021-09-16 Jeszcze się nie pojawiły, a już wzbudzają emocje

Pod koniec września zabrzmią na 14 dworcach i przystankach na Zaolziu zapowiedzi pociągów w języku polskim.

Komunikaty po polsku pojawią się w Mostach koło Jabłonowa, Boconowicach, Nawsiu, Gródku, Bystrzycy, Wędryni, Trzyńcu, Ropicy, Czeskim Cieszynie, Kocobędzu, Piotrowicach koło Karwiny. O ich wprowadzenie wnioskowała Rada Rządu ds. Mniejszości Narodowych.

Na razie komunikaty czytane są na dworcach na terenie Republiki Czeskiej tylko w języku czeskim. W wypadku pociągów międzynarodowych również po angielsku i niemiecku. I o ile angielski i niemiecki nikomu nie przeszkadza, zapowiedzi po polsku wzbudzają emocje jeszcze przed tym, zanim się pojawiły.

Dyskusje internetowe

W dyskusjach internetowych pod artykułami zapowiadającymi wprowadzenie komunikatów w języku polskim pojawiają się komentarze pełne niezrozumienia. Internauci podkreślają, że miejscowi Polacy znają język czeski i nie potrzebują tłumaczeń. Niektórzy też argumentują, że w Polsce nie ma ogłoszeń po czesku.


PAI


Nie przyjmują do wiadomości faktu, że dwujęzyczność wynika z prawnej ochrony mniejszości narodowych, ma wymiar symboliczny i potwierdza szacunek dla tradycji i języka mniejszości narodowej. Wprowadzenie dwujęzycznego nazewnictwa jest naturalnym obowiązkiem państwa wobec swoich obywateli mówiących innym językiem.


PAI


W Polsce nazwy w języku mniejszości używane są w 51 gminach. Najwięcej dwujęzycznych tablic można znaleźć w językach niemieckim (na Śląsku) i kaszubskim (na Pomorzu), ale są też m.in. nazwy w języku łemkowskim, białoruskim i litewskim.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Zwrot.czW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675782 OSÓB