SWP

   Uzbekistan
 2021-09-16 NARODOWE CZYTANIE: TASZKENT - KALININGRAD

„Narodowe Czytanie” to nic innego jak akcja polegająca na wspólnym czytaniu oraz dyskutowaniu na temat polskiej literatury. Po raz drugi członkowie Stowarzyszenia „Polska Klasa” brali udział w takiej akcji. W tym roku do wspólnego czytania wybrano sztukę Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Czytaliśmy ją wraz z naszymi przyjaciółmi z Towarzystwa Kultury Polskiej „Królowa Jadwiga” w Kaliningradzie.

Regina Zinowiewa rozpoczęła nasze spotkanie opowiadaniem o biografii Gabrieli Zapolskiej oraz historii tworzenia komedii. W ożywionej dyskusji omawialiśmy kwestie poruszane w utworze – odwieczne problemy dotyczące nie tyle mieszczańskiej moralności, co zasady podwójnych standardów.

Napisana ponad sto lat temu komedia nie straciła na znaczeniu. Utwór cały czas sprawia, że myślisz o przyzwoitości i prawdziwych wartościach tego życia. I nic dziwnego, ponieważ wielu ludzi wciąż żyje jak mieszczanie: dążą do pewnych dóbr materialnych, wyimaginowanych wartości, zapominając przy tym o duszy i przyzwoitości.

Specjalne podziękowania należą się prezesowi Towarzystwa Kultury Polskiej „Królowa Jadwiga” z Kaliningradu – Julii Łysakowskiej oraz wiceprezesowi Stowarzyszenia „Polska Klasa” – Oldze Świerżak za organizację imprezy.


Stowarzyszenie "Polska Klasa" w Taszkencie


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Stowarzyszenie "Polska Klasa" w TaszkencieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675858 OSÓB