SWP

   Ukraina
 2021-09-18 POLSKIE ŚLADY NA PODOLU

11 i 12 września br. 11-12.09.2021 uczniowie Szkoły Sobotniej przy Nadzbruczańskim Stowarzyszeniu Kultury i Języka Polskiego zrealizowali projekt „Polskie ślady na Podolu”. Podczas dwudniowej wyprawy udało im się odnaleźć miejsce, w którym Zagłoba - z trylogii Henryka Sienkiewicza „Ogniem i Mieczem” - tańczył na weselu w Trojanówce pod Husiatynem.

Konkurs „Śladami Zagłoby” odbył się w formie testów na szczycie niewielkiego wzgórza, skąd teren jest dobrze widoczny. Zwycięzcami zostali:
pierwsze miejsca wywalczyły Daryna Myśko i Karyna Majewska;
drugie miejsca zajęły Karyna Lehkun i Olga Pałamar,
a trzecie miejsca zdobyli Wiktoria Kuczeriawa, Nazar Hoc i Oleg Głyński.

Następnego dnia pojechaliśmy do Sidorowa, gdzie na miejscowym cmentarzu polskim odnowiono napisy na nagrobkach. Wreszcie w kościele Zwiastowania NMP w Sidorowie zwycięzcom konkursu wręczono nagrody, a wszystkim uczestnikom pamiątkowe upominki i dyplomy.


Jan Piejko


Projekt został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Nadzbruczanskie Stowarzyszenie Kultury I Języka PolskiegoW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675181 OSÓB