SWP

   Czechy
 2021-09-18 Uczniowie PSP w Suchej Górnej posprzątali swoją gminę

Stare opony, kilka telewizorów, monitory komputerowe, bęben od pralki, buty, ubrania, puszki po oleju silnikowym – te i wiele innych odpadów zebrali uczniowie Polskiej Szkoły Podstawowej, sprzątając Suchą Górną.

– Odpowiadając na apel wystosowany przez gminę Sucha Górna, we wtorek 14 września 52 uczniów klas od 6 do 9, wyposażonych w odpowiedni sprzęt i rękawiczki, przystąpiło do zbierania śmieci szpecących okolicę. Uczniów podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich sprzątała teren od urzędu gminy w kierunku na Suchą Średnią, a druga grupa od urzędu gminy w kierunku na ciepłownię – mówi Monika Plášková, dyrektorka PSP w Suchej Górnej.

Po dwóch godzinach pracy uczniowie nazbierali kilkadziesiąt worków śmieci, między innymi stare części od pralki, samochodu, parę telewizorów, stare ekrany itp. Gmina wyznaczyła punkty, skąd służby techniczne z Suchej Górnej zebrały śmieci i odwiozły je na wysypisko gminne – dodała Monika Plášková.

Uczniowie byli chętni do pomocy

– Oczyściliśmy Suchą Górną, akcja spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem, oprócz nas włączyły się w nią wszystkie inne placówki z Suchej Górnej i myślę, że nie była to ostatnia edycja tego wydarzenia. Poza tym ten efekt, czyli usunięcie odpadów, które zalegały w rowach, w parkach i innych miejscach, gdzie nie spodziewaliśmy się, że ludzie będą wysypywać śmieci, było bardzo efektywne – mówi Monika Plášková.

– Muszę powiedzieć, że nasi uczniowie byli bardzo chętni do pomocy i bardzo entuzjastycznie do tego podeszli, nawet się licytowali, kto znajdzie więcej śmieci lub czy znajdzie coś bardziej „atrakcyjnego”. Specjalnie zaangażowaliśmy uczniów drugiego stopnia, ponieważ to wiek, w którym uczniowie są już bardziej odpowiedzialni za otaczające środowisko. Przy okazji tego sprzątania, staraliśmy się przekazać też wiedzę teoretyczną, po co to robimy i dlaczego trzeba dbać o środowisko naturalne – dyrektorka PSP w Suchej Górnej.

Historia kampanii

Światową kampanię społeczną „Clean up the World”, rozpoczęto w 1989 roku z inicjatywy Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Każdego roku w akcji uczestniczy około 50 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Celem kampanii jest propagowanie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Zwrot.czW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675260 OSÓB