SWP

   Czechy
 2021-09-18 DNI POLSKIE W KARWINIE

16 września ruszyły Dni Polskie w Karwinie. Wydarzenie, którego organizatorami są Kongres Polaków i Polski Zwązek Kulturalno-Oświatowy, potrwa do niedzieli 19 września.

Wydarzenie rozpoczęło się od otwarcia wystawy plenerowej „Polska: architektura & kultura”, umieszczonej na ul. Karola Śliwki w Karwinie.

Niestety z przyczyn technicznych nie odbył się wykład na temat historii wzajemnych polsko-czeskich stereotypów. Wykład przesunięto na 17 września na godzinę 16.00. W Domu PZKO w Karwinie-Frysztacie o czas prelekcyjny podzielą się Jan Ziegler z Michałem Przywarą.

Polska: architektura & kultura

Taką wystawę, którą można oglądać w Karwinie, prezentuje Instytut Polski w Pradze: „Wystawa prezentuje nowoczesne obiekty publiczne o funkcji kulturalnej — muzea, centra kultury czy sale koncertowe z najnowocześniejszą akustyką, które powstały w Polsce w ostatnich latach.

To budynki, które łączy nie tylko ich kulturowe przeznaczenie, ale są one także przykładem niezwykłej przemiany polskich miast. Ich powstanie nasunęło pytanie, jak w najbardziej naturalny sposób wkomponować nowoczesną architekturę w przestrzeń miejską, nie naruszając istniejącego charakteru miasta. Podobne pytanie zadają sobie architekci wielu innych miast europejskich, w tym czeskich”.

Program Dni Polskich

PIĄTEK 17 września

W Oddziale Literatury Polskiej Biblioteki Regionalnej na Rynku Masaryka w Karwinie przyjdzie kolej na promocję tomiku poezji „Na zdrowie” Marty Bocek. We frysztackim Domu Polskim PZKO zostanie odegrany monodram Artura Pałygi „Usta Weroniki – nieznane modlitwy Zofii Kossak” w wykonaniu Joanny Gruszki, aktorki Teatru Cieszyńskiego.

SOBOTA 18 września

W sobotę 18 września w Domu Polskim PZKO we Frysztacie historyk Roman Baron przedstawi wykład „Misja życia. Praski polonista Marian Szyjkowski a idea polsko-czeskiego zbliżenia na polu kultury”. Później zabrzmi poezja śpiewana w wykonaniu duetu Szymon Podwin & Igor Jelínek.

NIEDZIELA 19 września

W niedzielę 19 września w Karwinie Przystani koncert polskich zespołów muzycznych Rastafajrant z Cieszyna i Ziggie Piggie z Sosnowca przybliży styl muzyczny ska, którego początki sięgają drugiej połowy lat 50. XX wieku. Pierwszy raz pojawił się w Kingston, stolicy Jamajki.

Na zakończenie Dni Polskich w Karwinie można udać się do kina Centrum i obejrzeć projekcje nowych polskich filmów, które zostały wyświetlone na 23. przeglądzie filmowym „Kino na granicy”.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Zwrot.czW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675746 OSÓB