SWP

   Francja
 2021-09-18 107. rocznica Bitwy nad Marną; uroczystości z udziałem prawnuka marszałka Focha

Wrzesień jest miesiącem wielu ważnych, nierzadko tragicznych rocznic. W niedzielę 12 września 2021 r. w 107. rocznicę Bitwy nad Marną, zwanej również „Cudem nad Marną”, w Mondement w północno-wschodniej Francji uczczono pamięć Żołnierzy wielu Narodów, w tym Polaków, biorących udział w jednej z najważniejszych bitew XX wieku.

Ceremonia na cześć Żołnierzy poległych w bitwie nad Marną odbyła się pod wielkim pomnikiem wzniesionym na wzgórzu krwawej bitwy.

Podczas uroczystości na pomnik wciągnięto flagi krajów, z których przybyli walczący tu Żołnierze.

W uroczystościach uczestniczyli dyplomaci i i przedstawiciele organizacji społecznych wielu krajów.


PAI

Pan Rémi Bécourt-Foch (siedzi), prawnuk Marszałka Focha; fot. Zbigniew Adamek


Rzeczpospolitą Polską reprezentował Attachat Wojskowy naszej Ambasady i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i ich Rodzin we Francji, Zarząd Krajowy i Koło Paryż, z prezesem Damianem Pólkotyckim oraz Poczty Sztandarowe.

W ceremonii uczestniczył prawnuk Marszałka Focha, Pan Rémi Bécourt-Foch, Prezes honorowy Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i ich Rodzin we Francji.

Z kombatanckim pozdrowieniem!


Tekst i zdjęcia: Zbigniew Adamek
PolskiFR.fr


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: PolskiFR.frW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675647 OSÓB