SWP

   Ukraina
 2021-09-21 OD JUNIORA DO SENIORA! Warsztaty integracyjne

W dniach 11-12 września młodzi ludzie i seniorzy mieli okazję wspólnie odpocząć i podzielić się doświadczeniami różnych pokoleń dzięki warsztatom integracyjnym “Od Juniora do Seniora”, które odbyły się na wsi Sergeevka w „Green Park”. To spotkanie pozostawiło po sobie pozytywne emocje i niesamowite historie.

11 września cała nasza zaprzyjaźniona rodzina pojechała razem na wieś Sergeevka, aby uzyskać nowe wrażenia i odpocząć. Drodze towarzyszyły rozmowy i śmiech! Po przyjeździe wszyscy szybko się zaaklimatyzowali i poszli zapoznać się i podzielić się na drużyny lub, jak później się nazwaliśmy, mini-rodziny. Przy pomocy gry z karteczkami z znanymi osobistościami podzieliliśmy się na 4 zespoły - „Nauka”, „Historia”, „Malarstwo” oraz „Literatura”.

Po obiedzie czekały na nas niezwykle ciekawe zajęcia, na których dowiedzieliśmy się o narodowych tradycjach letnich, m.in. o nocy świętojańskiej i dożynkach, zrobiliśmy razem wieniec, składając życzenia dla naszego Stowarzyszenia i zaczęliśmy robótki ręczne. Naszym zadaniem było stworzenie serca z suszonych kwiatów, gdzie każdy mógł w dowolny sposób wyrazić swoją kreatywność. Następnie oddaliśmy te serca naszym parom – każdy nastolatek oddał je swojemu seniorowi.

A wieczorem czekały nas ciekawe wydarzenie. Najpierw każda para otrzymała osobne słowa piosenki oraz wzięła owoce i pyszne wypieki, które przygotowali nasi kochani seniorzy. Potem przenieśliśmy wszystkie nasze dary starostom, aby wszystkie nasze pragnienia zostały wysłuchane i spełnione.

Wieczorem czekały nas nie mniej ciekawe wydarzenia. 11 września jedna para naszych seniorów obchodziła rocznicę ślubu - aż 50 lat wspólnej długiej i mocnej drogi miłości. Wspólnie składaliśmy im życzenia i śpiewaliśmy im piosenki z akompaniamentem gitary. Potem była wymiana prezentów między starszymi i młodymi ludźmi, ciepłe rozmowy przy ognisku (a nawet przeskakiwanie nad nim), śpiew i tańce. Ten wieczór na zawsze pozostanie w naszych serduszkach!

Ale to jeszcze nie koniec! Rano zarówno seniorzy, jak i młodzi wstali, aby uprawiać gimnastykę i inne aktywności fizyczne – tenis, piłkę i badminton. Potem wszyscy popłynęliśmy łodzią nad morze, gdzie prawie wszyscy bawili się w wodzie i oczywiście jedli pyszne wypieki od naszych seniorów, które dzień wcześniej zostały wręczone Staroście i Starościnie. Ale morze dla wielu nie wystarczało, więc dzieci i dorośli pływali w basenie na terenie obozu do samego odjazdu, a także pochodzili kolejkę linową wraz z instruktorami. Wracając do domu, nie było już słychać rozmów w autobusach, ponieważ wszyscy spali ze zmęczenia i przyjemności…

Te niesamowite dwa dni pozwoliły dwóm zupełnie różnym pokoleniom zbliżyć się, lepiej poznać i po prostu cieszyć się wspólnym towarzystwem. Pomimo różnicy wieku wszyscy komunikowali się ze sobą, żartowali i wspierali w każdej sytuacji. Ten weekend właśnie zmienił grupę w prawdziwą rodzinę, z którą absolutnie nie chcesz się rozstawać!


Tekst: Aleksandra Prutian
Zdjęcia: Irena Kozłowa


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Swietłana Zajcewa-Wełykodna
Związek Polaków na Ukrainie
Oddział im. A. Mickiewicza w OdessieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675068 OSÓB