SWP

   Brazylia
 2021-10-12 Trzy inauguracje figury Chrystusa Odkupiciela

12 października 1931 roku w Rio de Janeiro w Brazylii odsłonięto usytuowaną nad zatoką Corcovado figurę Chrystusa Odkupiciela autorstwa Paula Landowskiego, rzeźbiarza polskiego pochodzenia, któremu pomagali rzeźbiarz Gheorge Leonida oraz Heitor da Silva Costa. Ale uroczystych inauguracji było łącznie trzy. Ostatnim razem - w 1981 r. - Jan Paweł II włączył oświetlenie figury.

Obiekt ma 30 m wysokości, zaś rozpiętość ramion Chrystusa - którymi obejmuje miasto oraz wita przybywających gości od morza - wynosi 28 m. Oficjalne odsłonięcie statuy Chrystusa Zbawiciela nastąpiło 12 października 1931 r. Dokonał tego Guglielmo Marconi, projektant oświetlenia pomnika, które włączył je z jachtu w porcie we włoskiej Genui. Do podobnej uroczystości doszło jeszcze dwa razy - za pierwszym razem włączył papież Paweł VI, a kolejnym, z okazji 50. rocznicy budowy, 12 października 1981 zrobił to papież Jan Paweł II.

Należy pamiętać, że największy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata został poświęcony w Świebodzinie (woj. lubuskie) w 2010 r. Figura liczy 33 m wysokości (33 lata życia Pana Jezusa), kolejne 3 m (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać, to 16,5 m - razem daje to 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa to 25 m. Ciężar monumentu to ok. 440 ton.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838217 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów