SWP

   Norwegia
 2021-10-15 Oficjalne otwarcie VIII Polskich Dni Filmowych

10 października br. w kinie we Fredrikstad miała miejsce oficjalna inauguracja VIII Polskich Dni Filmowych (Polske Filmdager) połączona z otwarciem wystawy ilustracji Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema pt. „Bestiariusz Lema według Mroza”.

W swoim wystąpieniu otwierającym festiwal Ambasador I. Woicka - Żuławska przypomniała postać S. Lema i uniwersalny jego charakter twórczości, wskazując na ciągłą aktualność poruszanych przez pisarza tematów.

Festiwal, mający miejsce w Oslo i Fredrikstad potrwa do 22 października br. W jego ramach zaprezentowane zostaną m.in. ekranizacje prozy S. Lema "Maska" w reż. H. Brulińskiej oraz "Pokój" w reż. K. Jankowskiego, przypomniana zostanie twórczość A. Munka (100-lecie urodzin reżysera) "Człowiek na torze" i "Pasażerka" oraz K. Kieślowskiego (80-ta rocznica urodzin) "Przypadek" a także zdobywca Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej, animowany film M. Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta".

Na zakończenie festiwalu 22 października br. w Cosmopolite Scene w Oslo mieć będzie miejsce międzynarodowa premiera polsko-skandynawskiego projektu muzycznego - Voices from the Green Planet.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.plW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838039 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów