SWP

   Włochy
 2021-10-18 LUDOTEKA WOJTEK W LOKALNEJ TV

Polonijne Stowarzyszenie Associazione Ludoteka Italo-Polacca Wojtek zostało zaproszone do studia lokalnej telewizji Vera TV.

Pani Redaktor od dawna chciała poznać dotychczasową działalność, współpracę z lokalnymi władzami miast Ascoli Piceno i San Benedetto Del Tronto oraz przyszłe projekty polonijnej organizacji.

We współpracy z pisarką, tegoroczną laureatką nagrody Polak Roku we Włoszech (kategoria Włoch zasłużony dla promowania Polski i wiedzy o Polsce) - Antonellą Roncarolo i nauczycielką Polskiej Ludoteki Wojtek w San Benedetto del Tronto - Magdaleną Wójcik Stowarzyszenie miało okazję przedstawiać włoskiej społeczności z rejonu Marche i Abruzzo działalność kulturalną oraz promować Polskę i dwie prężnie działające przy Stowarzyszeniu szkoły: Polska Ludoteka Wojtek w Ascoli Piceno i Polska Ludoteka Wojtek w San Benedetto Del Tronto.


Stowarzyszenie Włosko-Polskie Ludoteka Wojtek zostało założone w 2014 r. i jest zrzeszone w Radzie Oświaty Polonijnej we Włoszech, ORPEG, i portalu Szkoła Polonijna. Stowarzyszenie działa na terenie Ascoli Piceno oraz San Benedetto del Tronto od 2014 roku gdzie systematycznie odbywają się zajęcia języka, historii, tradycji i kultury polskiej w Ludotekach Wojtek.

Stowarzyszenie daje możliwość nauki nie tylko dla dzieci i młodzieży polonijnej - do Ludotek uczęszcza liczna grupa Włochów zakochanych w naszym kraju i naszej pięknej tradycji. Prowadzone są także szkolenia Małych Ułanów Podolskich - sekcja w Rzymie. Stowarzyszenie ściśle współpracuje z tutejszymi Urzędami Miasta w AP i SBT organizując liczne wystawy, wernisaże, koncerty, dni poezji i przedstawienia by przybliżyć tutejszym mieszkańcom historię naszego narodu.

By zjednoczyć tutejsze polonijne rodziny organizowane są liczne spotkania, tradycyjne święcenie pokarmów, spotkania wigilijne, polskie msze święte, kolacje zabawy karnawałowe, andrzejkowe i wycieczki na terenie Włoch. Ludoteka Wojtek współpracuje z placówkami polonijnymi, stowarzyszeniami i szkołami polskimi i jest pod stałą opieką Ambasady Polskiej w Rzymie. Promuje Polskę na terenie rejonu Marche równocześnie promując swoje rejony zamieszkania w Polsce.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Associazione Ludoteka Italo-Polacca WojtekW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838232 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów