SWP

   Maroko

 2021-11-19 Spotkanie z Polonią z Maroka

Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Spotkania z Polonią. Tym razem Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą miał okazję porozmawiać z reprezentantami Polonii z Maroka.

Spotkanie z Polonią z Maroka odbyło się 10 listopada 2021 roku za pośrednictwem wideokonferencji. W rozmowie omówiono bieżące tematy, problemy, sukcesy i plany na przyszłość. Minister Jan Dziedziczak przedstawił naszym Rodakom kierunki działalności Pełnomocnika oraz pomysły i programy dotyczące wspierania działań Polaków żyjących poza granicami kraju.

W spotkaniu udział wzięli również Ambasador RP w Królestwie Marokańskim Krzysztof Karwowski oraz przedstawiciel Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

Szacuje się, że liczba Polaków w Maroku wynosi ok. 510 osób posiadających obywatelstwo polskie (trzy pokolenia), z czego część (ok. 260) ma również obywatelstwo marokańskie. Dzieci w drugim pokoleniu posiadają zazwyczaj dwa obywatelstwa i posługują się językiem polskim, w odróżnieniu od dzieci z kolejnych pokoleń, dla których język polski nie zawsze jest językiem pierwszego kontaktu.

Największe skupiska Polonii to Casablanca (ok. 140), Marrakesz (ok. 60), Rabat (ok. 90), Tanger (ok. 70), Fès-Meknès (ok. 33), a także coraz częściej mniejsze miejscowości takie jak Taroudant, Essaouira, Ouarzazat, Goulmime.


PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.plNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771833 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów