SWP

   Polska
 2021-11-25 Zmarł Jan Leończuk

Zmarł Jan Leończuk- poeta, gawędziarz, człowiek dusza, pod którego skrzydłami gromadzili się wszyscy, którym bliska była wrażliwość poetycka. Przygarniał wszystkich. W jego gabinecie w dawnej Książnicy Podlaskiej zawsze były tłumy. Nikt nie został odprawiony. Janek szczególnie otwarte serce miał dla wilniuków i grodnian. Działał w Podlaskim Oddziale Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Zawsze w poetyckim stylu.

Jan Leończuk na swoim koncie miał kilkanaście tomików poezji i liczne felietony radiowe. W 2020 roku ukazał się zbiór jego wierszy pod tytułem "Poezje zebrane".

Jan Leończuk był między innymi trzykrotnym laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, został Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 23 listopada w swoim domu w Łubnikach.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838236 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów