SWP

   USA
 2021-11-25 Celebracje Dnia Niepodległości Polski

W Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyła się uroczystość upamiętniająca kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wzięli w niej udział weterani, uczestnicy Powstania Warszawskiego Stanisław Stawski, Tadeusz Gubała, Andrzej Zapalski oraz Feliks Rembiałkowski żołnierz armii gen. Maczka, goście honorowi, przedstawiciele organizacji i środowisk polonijnych oraz dowódca Gwardii Narodowej Illinois gen. Richard Neely i ks biskup Andrzej Wypych.

Celebrację rozpoczęło tradycyjne odśpiewanie hymnów polskiego i amerykańskiego przez Natalię Kawalec.

Uroczystość prowadził konsul Jacek Bryniak. Konsul Małgorzata Bąk-Guzik opowiedziała o polskiej drodze do wolności oraz wręczyła podczas oficjalnej części odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Prof. Marek Rudnicki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej, Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali Marian Andrzej Brokos, Grzegorz Jan Dąbrowski, Jerzy Tomasz Wyrzykowski i Jacek Marian Franczak. Gen. Richard Neely składając gratulacje Polonii i Polakom nawiązał do zasług przedstawicieli naszego narodu w walce o niepodległość i wolność Stanów Zjednoczonych.

W części artystycznej wystąpiły pianistka Maralgua Darjaa oraz śpiewaczka Katarzyna Dorula, które zaprezentowały utwory polskich kompozytorów.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Tygodnik ProgramW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838221 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów