SWP

   USA
 2021-11-26 Biało-czerwona flaga zawisła w Jersey City

Na Ratuszu w Jersey City, NJ w piątek, 12 listopada w południe, już po raz trzeci zawisła biało-czerwona flaga. W ten sposób Polonia, wspierana przez władze miasta, uczciła 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Organizatorem uroczystości był Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.

Mimo fatalnej pogody, gdyż wiał silny wiatr i padał deszcz, przed wejściem do City Hall przy 280 Grove Street zgromadziło się blisko 30 osób. Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych reprezentowany był przez zarząd i kilku członków. Nie było prezesa Komitetu Janusza Sporka, gdyż z powodu ciężkiej choroby znajdował się w szpitalu. W sobotę, niestety, zmarł.


PAI

Członkowie Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych oczekują na rozpoczęcie uroczystości. Na zdjęciu od lewej: Mariusz Bielski, Alicja Woźniak, Suzanne Mazurczyk, Wojciech Mazur, Iwona Rachelski, Regina Klimczuk, attache konsularny Karolina Kasprzak, Bogusława Huang i Charles Balcer ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK


Na uroczystość przybyli: burmistrz miasta Steven Fulop oraz radni Joyce E. Watterman, Richard Boggiano, James Solomon i Rolando R. Lavarro, Jr.. Przybyli także: Vernon Richardson – asystent byłego radnego Michaela Yuna, Martin Schmid – menadżer ds. rozwoju gospodarczego Exchange Place SID i Louis DeStefano – detektyw policji w Jersey City.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku reprezentowała attaché konsularny Karolina Kasprzak. Obecni byli przedstawiciele Placówki 99/51 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej oraz Andrzej Burghardt – prezes Wydziału New Jersey Kongresu Polonii Amerykańskiej.


PAI

Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości. Biało-czerwoną trzymają (od lewej): radny Richard Boggiano, Bogumiła Huang, burmistrz Jersey City Steven Fulop, radna Joyce E. Watterman i Andrzej Szplitgejber


Najpierw uczestnicy uroczystości wymieniali się uwagami na temat wydarzeń historycznych, które doprowadziły do tego, iż 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. I cieszyli się z faktu, że wspólnie mogą uczcić tak ważne dla Polaków wydarzenie. Potem pozowali do zdjęć na schodach prowadzących do siedziby władz miasta. Biało-czerwona flaga była najważniejszym elementem tych zdjęć.

Polska flaga miała zawisnąć na maszcie usytuowanym na balkonie City Hall. Z powodu restrykcji sanitarnych ze względu na Covid tylko część uczestników mogła wejść do budynku, a potem udać się na balkon: przedstawiciele Rady Dyrektorów The Committe for the Conservation of the Katyń Monument & Historic Objects (CCKMHO), urzędnicy miasta i przedstawiciel polskiego konsulatu.


PAI

Na balkonie City Hall, polską flagę – tuż przed jej wciągnięciem na maszt – trzymają (od lewej): Wojciech Mazur, Alicja Woźniak, burmistrz miasta Steven Fulop, Bogusława Huang, Regina Klimczuk, radny Richard Boggianno, radna Joyce E. Watterman, konsul Karolina Kasprzak, Iwona Rachelski, radny James Solomon, Charles Balcer, Władysław Mazur, Martin Schmid, Louis De Stefano i radny Rolando R. Lavarro Jr. FOTO: ARCHIWUM MIASTA JERSEY CITY


W ceremonii wciągnięcia flagi bezpośrednio uczestniczyli: konsul do spraw prawnych w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Karolina Kasprzak, burmistrz miasta Steven Fulop, czworo radnych miejskich (Joyce E. Watterman, Richard Boggiano, James Solomon i Rolando R. Lavarro, Jr..) oraz kilkoro reprezentantów Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych: Wojtek Mazur, Alicja Woźniak, Bogumiła Huang, Regina Klimczuk, Iwona Rachelska, Charles Balcer, Mariusz Bielski i Suzanne Mazurczyk. Wszyscy zaśpiewali na balkonie hymny amerykański i polski. Potem ściągnięta została flaga amerykańska i dołączono do niej flagę polską. Po chwili obie flagi załopotały na maszcie.

– To już jest piękna tradycja. Polska flaga po raz pierwszy zawisła na maszcie City Hall w 2018 roku – powiedziała „Nowemu Dziennikowi“ Iwona Rachelska. – My, Polacy, nie jesteśmy jedynymi wyróżnionymi. Władze miasta wieszają flagi również innych nacji w USA. Jesteśmy tą grupą, która walczyła o pozostawienie Pomnika Katyńskiego, autorstwa Andrzeja Pityńskiego, na Exchange Place, stąd jesteśmy znani i pamiętani przez władze miasta. Zostaliśmy uznani za reprezentantów Polonii, stąd też nasza grupa została zaproszona po raz pierwszy trzy lata temu na podniesienie polskiej flagi. A przecież walczyliśmy przez pewien czas z tymi władzami miasta. Kiedy doszliśmy do porozumienia, władze Jersey City zadecydowały o pozostawieniu Pomnika Katyńskiego w tym miejscu, w którym stoi od 1991 roku. Od tej pory mamy dobre relacje, których zwieńczeniem jest właśnie to wspólne wciąganie na maszt polskiej flagi.


PAI

Biało-czerwona na maszcie City Hall w Jersey City


Chciałam podkreślić, że Mariusz Bielski i Wojtek Mazur przyjechali z Connecticut. Przyjeżdżają na wszystkie nasze spotkania. Wcześniej uczestniczyli w naszej walce o Pomnik Katyński. Oni naprawdę zasługują na uznanie za to, co robią. Mariusz przygotowuje też nasze plakaty. Przygotował także ten ostatni, informujący o dzisiejszej uroczystości.

Pozostali uczestnicy uroczystości obserwowali zawieszenie flagi na maszcie stojąc na dole, przed budynkiem, obok pomnika dedykowanego żołnierzom i marynarzom walczącym w wojnie secesyjnej w Stanach Zjednoczonych w latach 1861-1865.


PAI

Proklamacja burmistrza Stevena Fulopa skierowana do Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych


– Ja znalazłem się w grupie mieszkańców Connecticut, którzy od początku byli zaniepokojeni tym, co działo się wokół Pomnika Katyńskiego. Jestem jednym z reprezentantów tej grupy, którzy aktywnie włączyli się w działalność Komitetu – powiedział „Nowemu Dziennikowi“ Mariusz Bielski z Newington, CT. – Naszym celem jest zapewnienie, aby pomnik pozostał na swoim miejscu, na Exchange Place. Tak samo ważne jest to, aby pomnik był tym elementem, który łączy Polonię. Tak naprawdę jest to najważniejsze przesłanie naszej działalności – podkreślił.

Mimo niesprzyjającej aury, ceremonia odbyła się w atmosferze patriotycznej i świątecznej. Biało-czerwona będzie powiewać na budynku władz Jersey City do końca listopada. Należy dodać, że ze względu na zaangażowanie Komitetu Konserwacji Pomnika Katyńskiego (CCKMHO) burmistrz Fulop wydał Proklamację potwierdzającą, że 11 listopada będzie Świętem Niepodległości Polski obchodzonym w Jersey City. Obchody tego święta będą też wyrazem upamiętnienia wkładu polskich imigrantów w rozwój miasta.


Tekst i zdjęcia: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: NOWY DZIENNIKKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033496 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów