SWP

   Australia
 2021-11-26 Obchody Święta Niepodległości Polski w Albion

20 listopada w Klubie Polskim w Albion odbyła się impreza z okazji 103. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie organizatorem imprezy była Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii przy wsparciu Klubu Polskiego w Albion i Polskiego Biura Opieki PolCare.

Gospodyniami imprezy były Prezeska Federacji, Pani Elżbieta Dziedzic, i Zastępczyni Prezesa, Pani Teresa Koronczewski. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością posłanka Partii Pracy Natalie Suleyman MP.

W imprezie wzięli udział członkowie Prezydium Federacji – Stanisława Biały, Roman Sawko, Grzegorz Machnacki, prezesi i przedstawiciele wielu organizacji członkowskich, seniorzy z Klubu „Pod Palmą” w Essendon, przedstawiciele klubów w Brunswick, Ardeer i Reservoir oraz pracownicy Polskiego Biura Opieki PolCare. Łącznie gościliśmy 100 osób, zgodnie z nowymi wytycznymi dot. organizacji imprez w dobie COVID-19.


PAI

Od lewej: Elżbieta Dziedzic, Natalie Suleyman MP, Jan Kutypa, Bożena Iwanowski


Pomimo tego, że tegoroczna impreza odbyła się w nieco zmienionej formie, była niezwykle wyczekiwana. Było to bowiem pierwsze spotkanie po długim lockdownie w Melbourne. Ludzie chcieli się spotkać, porozmawiać i posłuchać muzyki.

Przepyszny, trzydaniowy lunch oraz ciasta przygotowała kuchnia ośrodka w Albion. W muzyczną, jazzową podróż zabrała nas grupa Marka Podstawka i solistka Summer Bartczak.

Wśród atrakcji była też loteria z nagrodami. Dochód z loterii ($500) zasili konto Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, które musi opuścić swoją dotychczasową siedzibę w Domu Milenium i tymczasowo zostanie ulokowane w Klubie w Albion.

Uczestnicy uroczystości mogli także zobaczyć wystawę „Antypolska akcja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-38”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej oraz Federacją. Wystawa miała swoją premierę podczas XVIII. Festiwalu Polskiego na Federation Sqare. Potem wystawa gościła w Klubie Polskim w Albion. Od 27 listopada do 5 grudnia będzie można ją obejrzeć w Domu Polskim SYRENA w Rowville

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, a Klubowi Polskiemu w Albion za gościnę.

Mamy szczerą nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się w większym gronie na Kolacji Koncertowej z okazji Święta Niepodległości.


Bożena Iwanowski


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Portal PoloniiKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033172 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów