SWP

   Brazylia

 2021-12-02 Zespół JUPEM wraca na scenę z koncertem „Uma Noite Polonesa”

Polski Zespół Folklorystyczny z Erechim – Jupem – wyszedł na scenę w Centro Cultural 25 de Julho w ostatnią niedzielę wieczorem (28 listopada), by uczcić należące do wszystkich zwycięstwo, powrót na scenę.

Chociaż pandemia jeszcze się nie skończyła, stopniowo jest pokonywana.

„W ciągu tych dwóch lat przeżyliśmy tak wiele zmian, że kiedy myśleliśmy o rozpoczęciu od nowa, szybko musieliśmy przestać. To była walka nas wszystkich, we wszystkich aspektach i scenariuszach, jakie przedstawiało nam życie. Wytrzymałość, miłość, empatia, solidarność, a przede wszystkim cierpliwość to cnoty, które pomogły nam tu dotrzeć po tym wszystkim, czym przeżyliśmy” – mówi prezydent Mônica Kieling.

KONCERT

Widowisko „Uma Noite Polonesa” było bezprecedensową produkcją grupy, zrealizowaną przy wsparciu Urzędu Miasta Erechim i Miejskiego Wydziału Kultury i wpisuje się w miejski program bożonarodzeniowy. Na scenie była cała magia, piękno, dynamizm i różnorodność polskiego folkloru, poprzez tancerzy w wieku od 04 do 84 lat, którzy tworzą artystyczną obsadę Zespołu.


PAI


Po kilku miesiącach przygotowań, w związku z niedawnym powrotem na próby, tancerze dali realne przykłady poświęcenia i pokonywania trudności. Podczas gdy niektórzy członkowie niedawno rozpoczęli swoją trajektorię w grupie, inni musieli złapać jak najwięcej oddechu po prawie dwóch latach bez wychodzenia na scenę.

Noc pokazowa stała się niezapomniana. Energia i emocje odczuwane przez tancerzy, obsługę i obecną publiczność były intensywne i na pewno niezapomniane.

53-LETNIA HISTORIA

Z 53-letnią historią i nieprzerwaną działalnością, Jupem podróżował po świecie prezentując polski folklor i reprezentując Erechim, Rio Grande do Sul i Brazylię w najróżniejszych miejscach, takich jak Chile, Peru, Argentyna, Paragwaj, Polska i Hiszpania.


PAI


W Brazylii Jupem był wielokrotnie doceniany za swoją doskonałość artystyczną, autentyczność i tradycję, zdobywając ważne nagrody w polskim tańcu i folklorze. W swoim rodzinnym mieście JUPEM stał się jedną z najważniejszych grup etnicznych i tanecznych w Erechim, otrzymując nagrody i wyróżnienia, a także promując jeden z najbardziej tradycyjnych pokazów tanecznych w mieście.

“Wiosenny Koncert” to największa produkcja zespołu, od prawie 40 lat realizowana wyłącznie dla lokalnej społeczności, mająca na swej trajektorii 30 edycji.

OTWARTE ZAPISY I NOWE PROJEKTY

Z tym kulturowym bagażem różnorodnych doświadczeń i doświadczeń grupa zawsze była w ruchu, poszukując nowych horyzontów i wyzwań. Miłość i oddanie polskiej kulturze zawsze były fundamentem, który utrzymywał grupę przy życiu, nawet w obliczu przeciwności narzuconych przez pandemię. W ten sposób członkowie Jupem dzielili się z widzami uczuciami zwycięstwa, ekstremalnego szczęścia i nowych początków, przekazując i otrzymując od publiczności nieobliczalną energię, która zawładnęła otoczeniem. Wszystko, co już zostało osiągnięte, służy jako wspomnienie i inspiracja dla przyszłych osiągnięć, które na podstawie tego spektaklu zaczęły budować nasze dzieci, młodzież, dorośli i najlepsza grupa wiekowa.

W oczekiwaniu na bardziej pomyślny scenariusz w 2022 roku grupa planuje udział w festiwalach tańca i folkloru, jednocześnie rozwijając zaplanowany na przyszły rok audiowizualny projekt kulturalny „Polska – Wyrusz w tę podróż”, za pośrednictwem obwieszczenie Urzędu Miasta. Zawsze szukając nowych talentów, Jupem zaprasza wszystkich na okres zapisów, który rozpocznie się w grudniu.


Tekst - Jeison Luiz Lipnharski - Dyrektor Artystyczny
Zdjęcia - Adriel Ferreira i Foto Kozak


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Polski Zespół Folklorystyczny JupemNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12780090 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów