SWP

   Kazachstan
 2021-12-04 BARBÓRKA W KARAGANDZIE

4 grudnia Polacy, zwłaszcza Ci mieszkający na Górnym Śląsku obchodzą święto górników nazywane Barbórką. Świętują mieszkańcy Śląska, a w szczególności ci, którzy pracują w kopalni. W ten ważny dzień górnicy modlą się do swojej patronki św. Barbary, aby miała ich opiece i chroniła przed nieszczęściem. Modlitwa jest ważna, ponieważ praca, którą wykonują jest bardzo ciężka i niezwykle niebezpieczna.

Trud pracy górnika znają bardzo dobrze mieszkańcy Karagandy. Karaganda, tak jak Górny Śląsk jest zagłębiem wydobycia węgla kamiennego w Kazachstanie. Znajduje się tu kilkanaście kopalń. Górnicy z Karagandy także mają swoje święto, „Dzień Szachciora”. Obchodzą je w ostatnią niedzielę sierpnia.

Uczniowie uczęszczający na lekcje języka polskiego w Karagandyjskim Stowarzyszeniu Polaków "Polonia" mieli okazję poznać tradycję Górnego Śląska, usłyszeć śląską mowę i przede wszystkim dowiedzieć się, jak w Polsce obchodzone jest święto górników.

Na zajęcia uczniowie przynieśli pamiątki oraz zdjęcia i opowiadali historie rodzinne. Dla niektórych praca w kopalni była to rodzinna tradycja.

Wszystkim Górnikom i ich Rodzinom w Polsce składamy najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech Święta Barbara otacza Was i Wasze Rodziny opieką.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033470 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów