SWP

   Polska

 2021-12-05 WŁADYSŁAW STANISŁAW REYMONT

5 grudnia 1925 r. w Warszawie zmarł Władysław Stanisław Reymont. Jego pogrzeb odbył się na cmentarzu Powązkowskim, gdzie pochowano go jako pierwszego w alei Zasłużonych na tyłach katakumb cmentarnych. Serce złożono w jednym z filarów kościoła św. Krzyża, obok serca Chopina. Do dziś jego książki cieszą się znaczną popularnością, a w II połowie XX wieku wydatnie pomogły w tym znakomite ekranizacje dwóch najważniejszych - Chłopów i Ziemi obiecanej, z których druga (Andrzeja Wajdy) zdobyła międzynarodowe uznanie i nominację do Oskara.

Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. W młodości rodzice chcieli, by został księdzem, on jednak nie miał takiego zamiaru. W 1880 r. został czeladnikiem krawieckim w Warszawie. Potem był m.in. wędrownym aktorem oraz dróżnikiem na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1893 r. przeniósł się na stałe do Warszawy, gdzie zaczął się utrzymywać z pracy literackiej. W 1900 r. w wyniku poważnego wypadku kolejowego trafił do szpitala, jednak wysokie odszkodowanie poważnie poprawiło jego sytuację finansową.

Swoją najsłynniejszą powieść Chłopi pisał przez wiele lat: od 1897 do 1909 r. Dzięki znakomitemu niemieckiemu tłumaczeniu książka zdobyła sobie uznanie światowych krytyków, a w 1924 r. autor został wyróżniony literacką Nagrodą Nobla. Do jego innych wybitnych dzieł należą Ziemia obiecana (1899), Komediantka (1896) czy Rok 1794 (1913-1918). Dzięki pieniądzom zebranym w ciągu swojej pracy pisarskiej Reymont mógł sobie pozwolić na zakup rezydencji w Kołaczkowie koło Wrześni. Nie bywał jednak tam zbyt często z powodu swojego stale pogarszającego się stanu zdrowia - dlatego też głównie pozostawał na Riwierze francuskiej.


WŁADYSŁAW STANISŁAW REYMONT W DZIALE KULTURA PAI


PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771745 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów