SWP

   Czechy
 2022-01-14 SPOTKANIE UCZNIÓW POLSKIEJ SZKOŁY Z PISARKĄ

Już dzisiaj (14 stycznia) odbędzie się premiera nowego spektaklu Sceny Bajka Teatru Cieszyńskiego. Tym razem młodzi widzowie będą mogli obejrzeć przedstawienie lalkowe na podstawie książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” w adaptacji Hany Volkmerovej i w reżyserii Tomáša Volkmera. Z tej okazji gościmy na Zaolziu Justynę Bednarek.

Wczoraj pisarka spotkała się w miejskiej bibliotece z uczniami Polskiej Szkoły Podstawowej w Trzyńcu.

Przed premierą „Niesamowitej wyprawy lewej skarpetki”, na której obecna będzie również polska pisarka, organizatorzy zorganizowali dwa spotkania autorskie w Bibliotece w Trzyńcu. Przybyło na nie ok. 70 uczniów z Polskiej Szkoły Podstawowej w Trzyńcu. Na spotkaniu byli również obecni Jakub Tomoszek i Lena Pešak ze Sceny Bajka, którzy zaprosili uczniów na nowy spektakl.

Podczas trwającego ponad godzinę spotkania autorka opowiedziała o tym, jaki wpływ na jej pisarstwo miał jej ojciec.

– Mój tata pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, zajmował się Etruskami, i wymyślał codziennie różne fantastyczne historie, które opowiadał nam na dobranoc. Kupował też książki. Gdy tylko przechodziliśmy koło księgarni, nie przegapiał takiej okazji i zawsze z jakąś książką pod pachą wychodził, więc mieliśmy w domu bardzo dużo książek. Mój tata tak trochę wyhodował we mnie tę pisarkę – opowiadała.

”Mieć kawałek toru jest zawsze lepiej, niż nie mieć nic”

Uczniowie trzynieckiej szkoły podstawowej wysłuchali również opowieści o drodze zawodowej, jaką autorka musiała przejść, zanim uświadomiła sobie w wieku 45 lat, że pisanie książek dla dzieci, to jest to, co chce robić.

– Pisałam opowiadania dla dzieci od liceum. Ale tylko do szuflady, bo miałam w sobie bardzo dużo lęku. Nie wiem, czy znacie takie uczucie, że jeżeli człowiek bardzo o czymś marzy, to jednocześnie się tego boi? Bo jak człowiek marzy o czymś, to tak jakby miał cały tort, a jak zacznie realizować to marzenie, to z tego tortu odpadają, jakieś kawałki. Nie zawsze wychodzi, tak jak się chce – a to wyjdzie trochę krótsze, a nie dłuższe, a to nie spodoba się wszystkim, tylko niektórym… I z marzenia zostaje tylko jeden kawałek, a nie cały tort. Ale naprawdę tak to jest, że mieć kawałek toru jest zawsze lepiej, niż nie mieć nic. Więc zupełnie niepotrzebnie się tak bałam – przekonywała.

Gdy pomysły leżą na ulicy…

Justyna Bednarek opowiedziała również o tym, jak wpadła na pomysł, aby bohaterami swojej najbardziej znanej książki „Niesamowita wyprawa lewej skarpetki” uczynić skarpetki.

– Gdy rzuciłam moją pracę w redakcji, wyjęłam wszystkie moje opowiadania z szuflady i zaczęłam analizować, co mogłoby być ciekawe. Byłam bardzo krytyczna i odrzuciłam prawie wszystko. Pomyślałam, że może zrobiłam błąd, że postanowiłam zostać pisarką. I wtedy zdarzył się niesamowity przypadek. Gdy szłam na pocztę, zobaczyłam na chodniku leżącą skarpetkę, ale nie taką dowolną, tylko dokładnie taką samą skarpetkę, jaka poprzedniego dnia zniknęła mi w praniu. I wtedy miałam iluminację! Pomyślałam, że to jest ten pomysł, na który czekałam! Pognałam do domu, usiadłam do komputera… I wiecie co, jak się mówi, że ludzie tworzą pod wpływem natchnienia, to to jest szczera prawda. W jednej sekundzie dostałam wizji całej książki, tak, jakby mi ją ktoś szeptał do ucha – przyznała autorka.

Przekaz dla świata

Justyna Bednarek w czasie spotkania zapowiedziała też, że za niedługo będzie można obejrzeć polsko-portugalski serial animowany stworzony na podstawie książek o skarpetkach. Zachęciła również do przeczytania swoich ulubionych książek zatytułowanych „Babcocha” i „Dom numer 5”.

Po wysłuchaniu prelekcji dzieci wzięły udział w warsztatach, w trakcie których wykonały skarpetki pacynki. Na końcu skarpetki pacynki wygłosiły przekaz dla świata, mówiąc o rzeczach ważnych i zabawnych.


Autor: Sylwia Grudzień
Zwrot.cz
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Zwrot.czKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033242 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów