SWP

   Polska 2022-01-20 Marian Walentynowicz

Znany najbardziej jako autor ilustracji do „Przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego, nieco mniej jako korespondent wojenny w czasie II wojny światowej przy Dywizji Pancernej gen. Maczka. Prekursor komiksu w Polsce. To spod jego pióra wyszedł opis słynnej dla oręża polskiego bitwy pod Falaise. W 1896 roku w Petersburgu urodził się Marian Walentynowicz.

W czasie rewolucji stanął przed plutonem egzekucyjnym, cudem przeżył. Przeniósł się do Warszawy, gdzie stał się popularnym rysownikiem. Współpracował między innymi z "Kurierem Codziennym" i "Naokoło świata".

Studiował na Politechnice Warszawskiej, w latach 1930–1939 uczył w Żeńskiej Szkole Architektury im. S. Noakowskiego w Warszawie.

Z zawodu był zatem architektem, choć studia kończył przez wiele lat. Jako pracę dyplomową przygotował projekt obrotowego lotniska na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Podobno zapytano go, jak to się będzie obracać, a on odpowiedział: na łożyskach rtęciowych. Odpowiedź Walentynowicza przeszła do historii środowiskowej anegdoty.

Odbył kilka podróży dookoła świata. Polował w Indiach, przemierzał afrykański busz i kanadyjskie pustkowia. Pisał reportaże i rysował. Efektem był m.in. zbiór opowiadań "Ze sztucerem przez Czarny Ląd", drukowanych w „Przygodzie”. Te doświadczenia pomogły mu również w stworzeniu - we współpracy z Kornelem Makuszyńskim - postaci obieżyświata, Koziołka Matołka. Sympatyczny koziołek w czerwonych spodenkach i ciżemkach narodził się w 1933 roku.

W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, przez Rumunię i Francję przedostał się do Szkocji, gdzie został korespondentem wojennym przy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Tam zaprojektował znak Cichociemnych w postaci spadającego do walki orła. Zajmował się także ilustracją książkową nie należącą do literatury dziecięcej. Zaprojektował m.in. okładkę do wojennego wydania książki Józefa Kisielewskiego "Ziemia gromadzi prochy".


MARIAN WALENTYNOWICZ W DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI

POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12514317 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów