SWP

   Niemcy 2022-04-16 Profesor Sienkiewicz kuratorem Pawilonu Polskiego na NordArt 2022

Organizatorzy i gospodarze, największej w Europie prezentacji światowej sztuki współczesnej NordArt (Büdelsdorf/Niemcy), od ponad dwudziestu – oprócz wystawy ogólnej, dedykują sztuce poszczególnych krajów – pawilon narodowy. Po prezentacjach dorobku współczesnych artystów plastyków w pawilonach: Chin, Mongolii, Czech a w 2021 roku w pawilonie Ukrainy, w 2022 roku NordArt dedykuje narodowy pawilon sztuce polskiej.

Na kuratora Pawilonu Polskiego NordArt 2022, które odbędzie się w terminie od 4 czerwca do 10 października 2022 roku, został powołany prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji UMK i członek rady Krajowej SWP, którego ideą jest zaprezentowanie po raz pierwszy w dziejach powojennej sztuki polskiej - dorobku najwybitniejszych twórców w zakresie plastyki, tworzących zarówno w powojennej Polsce jak dzieł artystów tworzących na emigracji, których prace przez pół wieku świadomie wyparte były z dziejów polskiej kultury przez władze PRL-u.

W Pawilonie Polskim pod hasłem OHNE GRENZEN, zostanie pokazany reprezentatywny obraz współczesnej sztuki polskiej, powstałej w Polsce i poza Polską – od połowy XX wieku po trzecie dziesięciolecie XXI wieku. Wystawione zostaną dzieła najwybitniejszych artystów polskich o światowej renomie - tak starszego jak i najmłodszego pokolenia.

Poniżej kilka zdjęć nadesłanych przez profesora Sienkiewicza ilustrujących prace Pawilonem Polskim na NordArt 2022.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13702439 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów