SWP

   USA 2022-05-12     SERWIS SPECJALNY PAI Spotkanie Pierwszej Damy z polonijnymi działaczkami

Małżonka Prezydenta, na zaproszenie Pani Doktor Kornelii Król–Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, spotkała się z zaangażowanymi w działalność społeczną kobietami mieszkającymi w aglomeracji Chicago.

Pierwsza Dama podziękowała wszystkim obecnym na spotkaniu kobietom: polonijnym lekarkom, prawniczkom, właścicielkom firm, managerkom, przedstawicielkom środowiska naukowego, businesswoman, filantropkom, za „solidarność, wrażliwość i głębokie zrozumienie potrzeby niesienia pomocy Ukrainie”.

Spotkanie poświęcone było wypracowaniu form i dróg pomocy uchodźcom przebywającym w Polsce, jak i przekazywaniu pomocy humanitarnej do ogarniętego wojną kraju. Małżonka Prezydenta podkreślała, że od wybuchu wojny w Ukrainie Polacy otworzyli przed ofiarami rosyjskiej agresji swoje serca i domy, ale także amerykańska Polonia podjęła szereg inicjatyw na ich rzecz. Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych skupia kluby i stowarzyszenia działające na całym świecie, również w Ukrainie w takich miastach jak Lwów, Wołyń, Zakarpacie, Berdiansk, Winnica. We wszystkich pracują lekarze polskiego pochodzenia, którzy swoją pracą wystawiają Polsce i Polakom znakomite świadectwo.

Agata Kornhauser–Duda podziękowała za solidarność, podkreślając, że działania te objęły bardzo różnorodne obszary. – To było pozyskiwanie funduszy, zakupy niezbędnego sprzętu medycznego i lekarstw, środków higieny osobistej i artykułów codziennego użytku, ale i wsparcie pracujących w Ukrainie lekarzy, personelu medycznego, wolontariuszy. – Za szczodrość i wielkie serca bardzo serdecznie dziękuję. Często spotykam się z Ukrainkami w Polsce i wiem, jak ważne jest dla nich otrzymywane wsparcie, ale także świadomość, że ich mężowie, ojcowie, bracia i synowie, którzy walczą o wolność ojczyzny nie pozostają sami – mówiła.

Dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, od lat prowadzona przez Kancelarię Prezydenta pod nazwą „Pomoc Polakom na Wschodzie” akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia mieszkańców Ukrainy. Agata Kornhauser–Duda uczestniczyła w przygotowaniach transportów w Polsce oraz odwiedziła Kamieniec Podolski, by tam spotkać się z uchodźcami oraz zamieszkującymi te tereny Polakami i osobami polskiego pochodzenia. Dziś w Chicago Agata Kornhauser–Duda podzieliła się z uczestniczkami spotkania własnymi doświadczeniami z zakresu koordynacji pomocy humanitarnej, potrzebami mieszkańców Ukrainy i uchodźców przebywających w Polsce. Zwracała uwagę także na konieczność podjęcia opieki nad uciekającymi z Ukrainy osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi czy sierotami.

Pierwsza Dama uczestniczyła w ewakuacji głęboko upośledzonych sierot czy małych pacjentów onkologicznych, którzy dzięki współpracy międzynarodowej znaleźli się w polskich i zagranicznych szpitalach, wokół których zakwaterowanie zapewniono także ich bliskim. Dzisiaj rozmawiano też o koordynacji wszelkich działań pomocowych, o zmieniających się potrzebach pozostających w Ukrainie mieszkańców, jak również o planach pomocy długofalowej.

Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: prezydent.plKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652755 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów