SWP

   Litwa 2022-05-14 „Wierzę, że nasz patriotyzm zostanie przekazany następnym pokoleniom”

12 maja w Szkole Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie uhonorowano zwycięzców i uczestników 33. Olimpiady Języka Polskiego na Litwie. W III etapie zmagań olimpijskich wzięli udział uczniowie klas 10-12 z 23 szkół, w tym 10 uczniów z rejonu wileńskiego.

10 zwycięzców etapu krajowego olimpiady, w tym dwie uczennice z rejonu wileńskiego, w dn. 7-8 kwietnia wzięło udział w międzynarodowym etapie olimpiady w Polsce. Margaryta Anuszkiewicz z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie trafiła na listę laureatów olimpiady w Polsce i zajęła eksponowane miejsce pośród najlepszych uczestników z Polski i spoza kraju, a w zawodach, należy zauważyć, startowało łącznie ponad 1500 uczniów.

Mer Maria Rekść, zwracając się do zwycięzców olimpiady i polonistów, którzy ich przygotowali, dziękowała za pielęgnowanie przywiązania do języka ojczystego.

„Jestem dumna i niezmiernie się cieszę, że spośród 23 uczestników olimpiady aż 10 reprezentuje rejon wileński. Gratuluję wszystkim uczestnikom i zwycięzcom. (…) Chciałabym, byśmy wspólnie cieszyli się z tego, że na naszej Litwie jest zakątek zwany Wileńszczyzną, w którym każdy odnajdzie i polskość, i patriotyzm. Jestem tego pewna. Prowadzimy współpracę z blisko 40 partnerami w polskich samorządach, przybywają do nas politycy, nauczyciele, rodacy, którzy, widząc i słuchając naszej młodzieży, zawsze zostają pod jej wrażeniem. Droga Młodzieży, jestem z Was dumna i przekonana, że dzięki Wam polskość tutaj nie zaniknie. Dziękuję z całego serca nauczycielom, polonistom za trud, pracę i wysiłek i wierzę, że ten nasz patriotyzm zostanie przekazany następnym pokoleniom” – powiedziała mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Gratulacje zwycięzcom i uczestnikom złożyli licznie przybyli goście, w tym posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė i Czesław Olszewski, wicemer Wilna Edyta Tamošiūnaitė, przedstawiciele Ministerstwa Oświaty, Nauki i Sportu, Samorządu Rejonu Solecznickiego, „Macierzy Szkolnej”, polskich placówek dyplomatycznych na Litwie, czołowi polscy poloniści.

Dyplomy uznania wręczono uczennicom z rejonu wileńskiego, które zajęły podczas polonijnych zmagań krajowych miejsca nagradzane, a także ich polonistkom:

II miejsce w zmaganiach na Litwie i eksponowane miejsce pośród najlepszych uczestników z Polski i spoza kraju – Margaryta Anuszkiewicz z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie (Alina Miłosz);

IV miejsce w zmaganiach na Litwie: Joanna Dacewicz z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach (nauczycielka Edyta Klimaszewska) i Karolina Bartoszko z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu (nauczycielka Anna Bartoszko).

Listy gratulacyjne za udział w olimpiadzie otrzymały:

Justyna Sakalauskaitė, Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie (naucz. Ilona Herman),

Konrad Dejnarowicz, Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce (naucz. Krystyna Dejnarowicz);

Augustyna Driukaitė, Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu (naucz. Anna Bartoszko);

Živilė Sokolovskytė, Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie (naucz. Irena Komar);

Beata Kuzmina, Gimnazjum w Rukojniach (naucz. Regina Iwaszko);

Beata Gulbicka, Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach (naucz. Halina Szturo);

Anastasija Kuršukaitė, Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie (naucz. Krystyna Rostowska).


22-23 lutego odbył się krajowy finał XXXIII Olimpiady Języka Polskiego na Litwie. Zmagania polonistyczne po raz drugi przebiegały zdalnie.

Tegoroczna olimpiada języka ojczystego była poświęcona 200. rocznicy pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicz, a mottem były słowa wieszcza: Czucie i wiara silniej do mnie mówi / Niż mędrca szkiełko i oko.

W finałowych zmaganiach polonistycznych wzięło udział 23 uczniów.

W skład komisji oceniającej weszli wykładowcy Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego: doc. dr Irena Fedorowicz, doc. dr Kinga Geben, doc. dr Teresa Dalecka, doc. dr Regina Jakubėnas oraz wykładowcy Centrum Języka Polskiego i Kultury Akademii Oświaty Uniwersytetu Witolda Wielkiego: dr Irena Masojć (przewodnicząca komisji), doc. dr Halina Turkiewicz, doc. dr Barbara Dwilewicz i doc. dr Krystyna Syrnicka.

Organizatorzy: Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu, Centrum Nieformalnej Oświaty Uczniów

Partnerzy: Ambasada RP na Litwie, Instytut Polski w Wilnie, Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: L24.ltKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12514014 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów