SWP

   Francja 2022-05-19 "Poloneza czas zacząć"

Festyn Polski - "Poloneza czas zacząć" zorganizowany przez Stowarzyszenie Polonica odbył się 8 maja 2022 roku w Roquefavour u stóp pięknego akweduktu. Nasi Rodacy z Prowansji mieli zaszczyt gościć ZTL Perła - Liaudies šokių kolektyvas Perla Zespół Tańca Ludowego "Perła" z Nemenczyna na Litwie, który przyjechał na zaproszenie Association Polonica / Stowarzyszenie Polonica z przepięknym programem.

Na Festynie można było ponadto nabyć piękne artykuły polskiego rzemiosła artystycznego oraz wyroby lokalnych artystów, obejrzeć interesujący film o historii poloneza (realizacja Stefan Foltzer), spróbować polskich przysmaków na stoisku Sielanka Restaurant Traiteur Polonais Aix en Provence a także polskich ciast.

Polonica wspiera walczącą Ukrainę i przy okazji Festynu można było wrzucić datek do specjalnej skarbonki. Swoją obecnością na festynie zaszczyciło Office de Tourisme z Paryża, które przedstawiło interesującą dokumentację o Polsce.

Na rozpoczęcie Festynu Zespół Perła przedstawił blok tańców polskich. Nostalgiczny kujawiak, energiczny oberek i krakowiak a także bardzo spektakularny taniec górali żywieckich zachwycił wszystkich bardzo licznych widzów, którzy przyjechali nie tylko z regionu ale także z Valence, Nicei i Lunel. Mimo, że przed rozpoczęciem Festynu padał deszcz, na ten moment zaświeciło słońce.

Następnie wszyscy obecni mogli posilić się na stoisku restauracji Sielanka.

Perła przedstawiła następnie blok tańców narodowych - poloneza i mazura. Poprzez organizację Festynu, którego tematem jest polonez, Polonica dołącza się do akcji wpisania naszego narodowego tańca na listę niematerialnego dziedzictwa Unesco. Właśnie jednym z elementów tej akcji jest szczególne wydarzenie, które miało tu miejsce - premiera nowo skomponowanego Poloneza na 100 par (kompozycja Joanna Garnczarek, orkiestracja Jerzy Zając - wkrótce ukaże się na Youtube).

Po dostojnym Polonezie i żywiołowym Mazurze nadeszła pora na warsztaty nauki poloneza. Pan German Komarowski, dyrektor i choreograf Perły bardzo sprawnie poprowadził warsztaty i wszyscy obecni wraz z Perłą zatańczyli razem Poloneza z figurami, mimo, że zaczął padać już deszcz. Tańczenie poloneza jest nieustająco żywą tradycją w Polsce oraz pośród Polonii, co docenia Unesco.

Następnym punktem programu było wspólne śpiewanie piosenek ludowych.

Deszcz jednakże zmusił wszystkich do przeniesienia Festynu do środka. Reszta występów i śpiewania odbyła się w pięknej sali. Tam właśnie Perła przedstawiła tańce litewskie oraz bardzo dynamiczne tańce ukraińskie. Brawom nie było końca.

Wkrótce Polonica opublikuje album z większą ilością zdjęć z Festynu oraz filmy.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAI
Association Polonica / Stowarzyszenie PolonicaKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652434 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów