SWP

   Litwa 2022-05-19 Ciepłe i rodzinne spotkanie Polaków

Nie milkną echa po wielotysięcznej majowej Paradzie Polskości w Wilnie, zorganizowanej przez Związek Polaków na Litwie. Po uroczystym przemarszu jego uczestnicy kontynuowali biało-czerwone świętowanie podczas lokalnych majówek, a było ich aż 40. Jedna z nich odbyła się w Mejszagole, gromadząc zetpeelowców miejscowych, z pobliskiego Korwia, z rejonu szyrwinckiego oraz dostojnych gości.

Organizator spotkania, prezes Zarządu Głównego ZPL, Waldemar Tomaszewski, przywitał zebranych: przedstawicieli kół ZPL w Mejszagole i Korwiu, Szyrwinckiego Oddziału Rejonowego ZPL i szanownych gości. Dbał o to, by każdy czuł się dobrze, toteż początkowa trema szybko ustąpiła miejsca radości spotkania.

Było to niezwykle ciepłe i rodzinne spotkanie. Zgromadzeni przy wspólnych stołach: księża, ministrowie, na czele z pełnomocnikiem Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, delegacje parlamentarne, Sebastian Jaworowski członek Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska i przedstawiciele Polonii z Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Szwecji, i mieszkańcy rejonu szyrwinckiego, i mejszagolanie mieli niepowtarzalną okazję do wymiany poglądów, ciekawych rozmów i dyskusji.

Słowa wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Bożeny Kamiński, trafnie oddają sens majowego święta, gromadzącego rodaków nie tylko na wspólnym przemarszu, ale też pod wspólnym niebem Wileńszczyzny. Bo jak wileńska ziemia długa i szeroka na majówki stawili się wszyscy Polacy – jak jedna rodzina.

Mejszagoła dostąpiła nie lada zaszczytu, w dworze Houwaltów bowiem zebrali się nie tylko członkowie szyrwinckiego i mejszagolskiego koła ZPL oraz z Korwia, ale też dostojni goście, którzy w urokliwym pałacu przy placu Lecha Kaczyńskiego świętowali Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak podkreśliła mer rejonu wileńskiego, Maria Rekść, podwileńskie miasteczko przez osobę ks. prałata Józefa Obrembskiego jest niemal zobligowane do wyzwań związanych z gościnnością i dyplomacją.

– Mejszagoła niejednokrotnie miała zaszczyt gościć parlamentarzystów, delegacje i przedstawicieli najwyższych władz. I dziś widać, że to, co zostało zasiane przez księdza prałata, owocuje – mówiła gospodyni rejonu.

– Tu mogę cieszyć się polskością. Tu czuję, jak bije serce polskiego narodu, każda kostka brukowa w Wilnie mówiła dziś po polsku, to niesamowite i wzruszające, nawet dla takiej zaprawionej harcerki jak ja – mówiła wzruszona przewodniczącą Rady Polonii Świata Teresa Berezowska z Kanady.

„Mejszagolanki” (kier. Jasia Mackiewicz) – jak przystało na niepisane ambasadorki swej „małej ojczyzny” wileńskimi piosenkami wprowadziły sentymentalny i refleksyjny nastrój, uzupełniony przez polski repertuar w wykonaniu Jolanty Łapińskiej, kierowniczki „Kapeli Dworskiej”.

– Niech polskość kwitnie, a serce bije tak mocno, jak w piersi husarza przed szarżą – spuentował spotkanie Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, dodając, że być Polakiem to zawsze jest powód do dumy.

***

Przed świąteczną imprezą jej uczestnicy i goście odwiedzili Muzeum Józefa Obrembskiego i modlili się przy Jego grobie.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: L24.ltKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652424 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów