SWP

   Polska 2022-05-19 STANISŁAW KOPAŃSKI - dowódca Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich

W 1895 roku w Petersburgu urodził się gen. Stanisław Kopański, dowódca Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, uczestniczącej w obronie Tobruku; w latach 1943–1947 szef sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dowodził Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich, heroicznie broniąc twierdzy Tobruk przed doborowymi oddziałami Afrikakorps, oddziałami włoskimi oraz w bitwie pod Al-Ghazalą w 1941 r. Pod jego rozkazami Brygada Karpacka walczyła jako pierwsza wielka jednostka polska po pogromie Francji w 1940 r.

W listopadzie 1918 r. jako ochotnik tworzącego się Wojska Polskiego wziął udział w walkach o Lwów, w 1919 r. uczestniczył w wyprawie gen. Edwarda Rydza-Śmigłego na Wilno, w czasie której stracił oko. Walczył przeciw bolszewikom w składzie 1. Dywizji Kawalerii gen. Juliusza Rómmla. Po wojnie pozostał w zawodowej służbie wojskowej, dokończył studia na Politechnice Warszawskiej oraz odbył dowódczy kurs artyleryjski. Wyznaczono go wykładowcą balistyki i zastępcą dyrektora nauk w Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu.

Od maja 1937 r. do września 1938 r. dowodził 1. Pułkiem Artylerii Motorowej w Stryju. Następnie odbył półroczny kurs doskonalący przy Wyższej Szkole Wojennej. W marcu 1939 r. Stanisław Kopański został szefem Oddziału III SG WP, otrzymując mianowanie na stopień pułkownika. Na tym stanowisku odbył kampanię 1939 r. i wraz ze sztabem Naczelnego Wodza przekroczył granicę rumuńską. Wkrótce udało mu się przedostać do Francji, gdzie w tworzonej Armii Polskiej gen. Sikorski powierzył mu funkcję szefa Broni Pancernych.

2 kwietnia 1940 został wyznaczony przez Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego na dowódcę Brygady Strzelców Karpackich, formowanej w Syrii, w ramach francuskiej Armii Lewantu. Po kapitulacji Francji mimo próby internowania Brygady, zdołał przeprowadzić zwarty oddział do Palestyny pod dowództwo brytyjskie. Z uwagi na jej wzmocnienie brygada otrzymała nazwę „samodzielna”. Brytyjczycy nazwali ją Polish Independent Brigade Group.

Stan osobowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich liczył wówczas ponad 6 tys. żołnierzy. Brygada składała się z: dowództwa, trzech batalionów piechoty po cztery kompanie strzeleckie i kompanii dowodzenia w każdym batalionie, batalionu ciężkich karabinów maszynowych, pułku artylerii lekkiej, dywizjonu artylerii przeciwpancernej, pułku ułanów oraz służb i broni. Brygada stała się zmotoryzowana. 6 września 1940 roku Kopański mianowany został generałem brygady.

Zachęcamy do zapoznania się z biografią wybitnego dowódcy.


STANISŁAW KOPAŃSKI w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652517 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów