SWP

   Ukraina 2022-05-20 LWY WE LWOWIE ODSŁONIĘTE

"Odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to krok w kierunku ostatecznego przebaczenia wzajemnych krzywd. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem" — napisał w piątek po polsku na Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowy.

Mer Lwowa podkreślił, że "w historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to dawne przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu".

Sadowy nie ukrywał, że lwy z Cmentarza Orląt "były niegdyś przedmiotem kontrowersji i zostały zasłonięte". "Aktualnie, w nowych realiach społecznych i politycznych powinny stać się symbolem nowego otwarcia w polsko-ukraińskich relacjach" — stwierdził.

"Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!" — zakończył swój wpis polityk.Informacje o odsłonięciu rzeźb skomentował Mateusz Morawiecki. We wpisie na Facebooku premier podkreślił, że "jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich". "Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją" - poinformował.

"Właśnie otrzymałem wiadomość, że - odnowione - dziś zostały odsłonięte" - napisał szef polskiego rządu. "Cieszę się, że wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią" - dodał.

Jak wskazał premier Morawiecki, "to również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy". "Nic nas nie podzieli - jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!" - podkreślił.


Słynne posągi lwów zostały usunięte z cmentarza przez władze sowieckie w 1971 r., a przywrócono je w 2015 r. dzięki Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Rada Obwodowa we Lwowie w 2018 r. zażądała, by rzeźby zostały usunięte. Rada uznała je "symbol polskiej okupacji Lwowa". Od tego czasu lwy były zasłonięte płytami paździerzowymi.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: fot. FB Andrija SadowegoKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652565 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów