SWP

   Polska 2022-06-23 I Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Między 19. a 23. czerwca 1963 roku odbył się I Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (I KFPP). Był odpowiedzią na sopocki Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Nad Bałtykiem bywały gwiazdy wielkiego formatu, a opolska scena była stworzona dla buntowników i beat bitowców. Pomysłodawcą był pisarz i dziennikarz Jerzy Grygolunas, dziennikarz i pisarz, który wybrał Opole na miejsce festiwalu z wielkiej miłości - "i to od pierwszego wejrzenia", jak sam mówił.

Na pierwszym koncercie w Amfiteatrze Tysiąclecia wystąpiło 22 wykonawców, m.in.: Tadeusz Chyła, Ewa Demarczyk, Katarzyna Bovery, Mieczysław Friedel, Mieczysław Święcicki i Krystyna Konarska.

Odkryciem I KFPP okazała się Ewa Demarczyk, studentka i artystka „Piwnicy pod Baranami”. Demarczyk otrzymała nagrodę indywidualną za wykonanie piosenki estradowo-artystycznej. Nagrodę otrzymał również Zygmunt Konieczny, kompozytor wykonywanych przez nią piosenek: „Karuzela z madonnami”, „Taki pejzaż” i „Czarne anioły”

Nagrodę zdobył również Bohdan Łazuka, który zrobił furorę "Charlestonem". W 1963 roku w Opolu doceniono także "Pod papugami" Czesława Niemena, "Rudy Rydz" Heleny Majdaniec oraz dwie piosenki Karin Stanek: "Chłopiec z gitarą" i "Autostop".

Agnieszkę Osiecką i Jarosława Abramowa uhonorowano nagrodą za "Piosenkę o okularnikach", którą nazwano "hymnem pokolenia". Wyróżniono także Michaja Burano, Tadeusza Chyłę, Renę Rolską, Urszulę Dudziak, Bohdana Czyżewskiego. Przyznano także nagrody zespołowe, m.in. Studenckiemu Teatrowi Satyryków (STS), Niebiesko-Czarnym, Czerwono-Czarnym, ale także Lux Combo czy Zespołowi Brodaczy.

20 czerwca odbył się koncert, prowadzony przez Jacka Fedorowicza i Piotra Skrzyneckiego, podczas którego śpiewali: m.in. Bohdan Łazuka, Andrzej Stockinger, Katarzyna Bovery i Krystyna Konarska. 21 czerwca, w trzecim dniu festiwalu, prezentowano piosenkę wojskową i studencką. W amfiteatrze występował m.in. Zespół Estradowy Wojska Polskiego. Na innych koncertach swoje piosenki przedstawiały studenckie kabarety. Po rewii piosenek prezentowanych podczas koncertu odbywającego się 23 czerwca, ogłoszono werdykt jury.

W Opolu wielkie kariery rozpoczynała cała plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej. Podczas pierwszej edycji festiwalu odkryciem okazała się Ewa Demarczyk. Wśród laureatów imprezy są tacy artyści jak Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki, Wojciech Młynarski, Seweryn Krajewski, Andrzej Piaseczny, Justyna Steczkowska, Ewa Demarczyk, Irena Santor, Skaldowie, Wilki czy Budka Suflera i wielu innych.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652579 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów