SWP

   W. Brytania 2022-06-23 I Polonijna Olimpiada Ortograficzna "Chyża Sówka"

18 czerwca odbył się finał I Polonijnej Olimpiady Ortograficznej "Chyża Sówka" organizowanej przez Polską Sobotnią Szkołę im. Wisławy Szymborskiej w Grays. Było to niecodzienne wydarzenie, bo w historii edukacji polonijnej w Wielkiej Brytanii zorganizowane po raz pierwszy.

Celem Polonijnej Olimpiady Ortograficznej „Chyża Sówka” jest integracja polskich sobotnich szkół i placówek edukacyjnych z Wielkiej Brytanii oraz promocja języka polskiego wśród środowisk polonijnych. W Wielkiej Brytanii istnieje wiele polskich szkół, jednak niewiele jest wydarzeń przeznaczonych dla uczniów a także takich, gdzie szkoły mogłyby poznać się, zintegrować, czy też podzielić doświadczeniami i wiedzą.

Pomysł zrodził się w oparciu o Ogólnopolskie Dyktando, które odbywa się regularnie w Polsce oraz Dyktando Szkolne, które od 7 lat organizuje Polska Sobotnia Szkoła im. Wisławy Szymborskiej w Grays. Projekt ma także na celu propagowanie zasad poprawnej polszczyzny wśród dzieci i młodzieży polonijnej, doskonalenie zdobytych podczas zajęć umiejętności oraz integrację szkół i placówek polonijnych.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej.

Podczas wydarzenia wsparcia udzielili:
· Kancelaria Prezesa Rady Ministrów,
· Ambasada RP w Londynie,
· Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Edukator Centrum Dyrektorów i Kadr Zarządzających polskich szkół w Wielkiej Brytanii

Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się 11 szkół, a w finale wzięło udział 10 placówek, czyli 120 osób.
Olimpiada przebiegała w dwóch etapach – I etap odbył się 25.05.2022 w każdej ze zgłoszonych szkół. 18.06.2022 zaś miał miejsce II etap tj. finał.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Polska Sobotnia Szkoła im. Wisławy Szymborskiej w GraysKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652509 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów