SWP

   Węgry 2022-06-26 Naszym obowiązkiem jest strzeżenie pamięci

W niedzielę 26 czerwca na dwa dni przed 66 rocznicą wybuchu Poznańskiego Czerwca, przed Mszą Świętą dopołudniową sprawowaną w budapeszteńskim kościele polskim w obecności tutejszej wspólnoty parafialnej, ambasador Sebastian Kęciek i kierownik Wydziału Politycznego i Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak Sowa w imieniu Ambasady RP na Węgrzech, delegacje: PSK im. J. Bema, SKP p.w. św. Wojciecha, Samorządów Polskich X i XIX dzielnicy Budapesztu złożyli wraz z braćmi Węgrami ze Stowarzyszenia 56' wiązanki kwiatów przy kopijniku upamiętniającym bohaterów Poznańskiego Czerwca oraz Węgierskiej Rewolucji 1956 roku.

Miejsce to ma 6-letnią historię - 26 czerwca 2016r. przed kościołem polskim odsłonięto kopijnik autorstwa Sándora Nagya, a inicjatorem jego powstania był węgierski samorząd na Kőbánya przy wsparciu Związku 56 roku. Na tablicy umieszczonej przy kopijniku widnieje dwujęzyczny napis: " 1956-2016. na upamiętnienie 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca' 56".

Następnie proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak SChr. przewodniczył Mszy Świętej. Liturgia Słowa ukazywała nam konsekwencje decyzji zostania uczniem Jezusa. „Teraz ważne jest tylko to, aby odkrywać, do czego Bóg nas zaprasza i konsekwentnie za tym, z Jego łaską, podążać. W kazaniu proboszcz przywołał wspomnienie o św. Władysławie, królu Węgier, Rycerzu Chrystusa, patronie węgierskiej Polonii, a także pamięć o tragicznym wypadku, który miał miejsce 20 lat temu. 1 lipca 2002 r. autobus wiozący pielgrzymów do sanktuarium maryjnego w Medjugorie w Bośni rozbił się w okolicach Balatonkeresztúr. W wypadku zginęło 20 osób. Od lat miejsca tego strzeże pomnik. 1 lipca polska delegacja złoży tam kwiaty i wyrazy pamięci.

A oto co zanotowała tam kamera fotoreporterki "Głosu Polonii" Barbary Pál:


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Głos Polonii / fot. B.PálNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771733 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów