SWP

   USA 2022-08-05 Chwała bohaterom

Uroczystość, podczas której oddano hołd powstańcom warszawskim, odbyła się w niedzielę, 31 lipca, o godz. 4:00 po południu przed budynkiem Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.

Zebranych przy tablicach upamiętniających ten patriotyczny zryw – stojących przed główną siedzibą fundacji – powitał wiceprezes zarządu PFK Tomasz Szybowski.

„Na dole tablicy, pod zdjęciem młodego powstańca, widnieje napis: ‚Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać‘. Oni wiedzieli, że Niemcy będą się wycofywać, że wojna powoli dobiega końca. Mogli jej końca doczekać nie robiąc nic, ale dla nich ta kwestia, aby być wolnym, nawet za cenę życia, była ważniejsza – stwierdził Tomasz Szybowski. – Dlatego podjęli decyzję o walce. Mówimy tu o młodych ludziach, mieszkańcach Warszawy. Mówimy też o tych, którzy zginęli potem w obozach niemieckich. Przez 63 dni bohatersko walczyli. Ze wspomnień powstańców wiemy, że poddali się, ponieważ nie mieli już broni, nie było też jedzenia i wody. Woda z kałuż była tylko dla rannych. Dzisiaj oddajemy hołd nie tylko powstańcom warszawskim. Oddajemy hołd wszystkim bohaterom, którzy walczyli o naszą godność jako Polaków, którzy nie pochylili głowy przed niemieckim agresorem. Ci ludzie ryzykowali swoje życie“.


PAI

Wciągnięcie polskiej flagi na maszt przed Polską Fundacją Kulturalną w Clark, NJ


Tomasz Szybowski nawiązał do akcji, którą zainicjowała Polska Fundacja Kulturalna, mówiąc: „Niedawno rozpoczęliśmy akcję ‚Kocham Polskę‘. Mamy specjalne znaczki i naklejki. My niczym nie ryzykujemy. Zademonstrujmy zatem, że jesteśmy dumni z faktu, iż jesteśmy Polakami“ – podkreślił wiceprezes.

Przy dźwiękach hymnu polskiego Tomasz Szybowski wspólnie ze Zdzisławem Piątkiem wciągnęli na maszt polską flagę. Potem minutą ciszy zebrani uczcili bohaterów Powstania Warszawskiego oraz innych zrywów narodowo-wyzwoleńczych, dzięki którym mamy wolną Polskę.

Na zakończenie popłynęła z głośnika pieśń powstańców warszawskich pt. „Warszawskie dzieci“ ze znanym wszystkim refrenem:

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień twój ,stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz twój, poniesiem wrogom gniew!


Tekst i zdjęcia: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: NOWY DZIENNIKNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771620 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów