SWP





   Polska


PAI

 2022-08-06    Szacowany czas czytania wiadomości: 2 minut(y). WŁODZIMIERZ OSTOJA-ZAGÓRSKI - NIEROZWIĄZANA TAJEMNICA I RP

Każdy okres dziejów ma swoje tajemnice, II Rzeczpospolita nie była w tym względzie inna. Do dzisiaj niewyjaśnione zostaje morderstwo Włodzimierza Ostoji-Zagóskiego. Zdaniem niektórych historyków został uprowadzony i zamordowany przez osoby z bliskiego kręgu Józefa Piłsudskiego.

Jedno jest pewne. Podczas przewrotu majowego pełnił funkcję dowódcy sił powietrznych. Poparł legalne władze i został po zwycięstwie obozu piłsudczykowskiego wtrącony do więzienia pod zarzutem osobistego udziału w bombardowaniu kolumny wojsk wiernych Marszałkowi. Po zwolnieniu z internowania generał zaginął w tajemniczych okolicznościach.

W więzieniu na Antokolu spędził 15 miesięcy. Zwolniono go 6 sierpnia 1927 roku. Miał wówczas stawić się do raportu przed Marszałkiem. Z Wilna do Warszawy eskortował go adiutant Piłsudskiego, kapitan Lucjan Miładowski. Po przyjeździe pociągiem do stolicy Zagórski został przejęty przez grupę oficerów w cywilnych ubraniach, którzy wprowadzili go do samochodu na rządowych rejestracjach. Auto miało zatrzymać się przed warszawską łaźnią miejską. To ostatnia potwierdzona informacja o generale.

Oficjalnie ogłoszono zaginięcie Zagórskiego. Obóz piłsudczykowski utrzymywał, że generał zbiegł. Rozpoczęło się śledztwo, które zostało jednak zagmatwane przez władze: pojawiali się coraz mniej wiarygodni świadkowie i coraz bardziej niedorzeczne dowody. Sprawie wkrótce ukręcono łeb. Kraj obiegły plotki o zamordowaniu dowódcy. Ciała jednak nigdy nie znaleziono.

Dobrze poinformowani twierdzą, że los Zagórskiego związany był z czasami I wojny światowej, kiedy to jako agent - oficer wywiadu austriackiego zwerbował do współpracy Józefa Piłsudskiego. Czy tak było? - sam marszałek stanowczo temu zaprzeczał. I nic dziwnego, to nie sprzyjałoby karierze politycznej.

Więcej o życiu Zagórskiego dowiecie się Państwo w artykule w dziale historia-kultura PAI


Włodzimierz Ostoja-Zagórski w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI




POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 20 360 683 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU