SWP

   Polska


 2022-08-10 POMNIK KOŚCIUSZKI NA WAWELU

10 sierpnia 1960 roku do Krakowa przywieziony został pomnik Tadeusza Kościuszki. Był to jedyny pomnik w Polsce, który został zrekonstruowany przez stronę niemiecką po tym jak naziści zniszczyli go w 1940 roku.

Pomnik jest wspólnym dziełem lwowskiego rzeźbiarza Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela, lwowskiego artysty którego warsztat znajdował się przy ul. Szymonowiczów. Został wykonany z brązu w 1900 roku z inicjatywy Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszki.

Pomnik, naturalnej wielkości, w swojej kompozycji prezentował Naczelnika powstania z 1794 roku, uchwyconego w momencie wymarszu z Krakowa „na bitwę racławicką”. Od 1921 roku znajdował się na bastionie króla Władysława IV Wazy na Zamku Królewskim. Nie przetrwał jednak działań wojennych - 17 lutego 1940 został zniszczony przez Niemców.

W 1960 roku jako jedyny pomnik w Polsce został zrekonstruowany przez stronę niemiecką i jako dar mieszkańców Drezna dla Krakowa powrócił na swoje dawne miejsce.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 13999685 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×