SWP

   Polska 2022-08-10 POMNIK KOŚCIUSZKI NA WAWELU

10 sierpnia 1960 roku do Krakowa przywieziony został pomnik Tadeusza Kościuszki. Był to jedyny pomnik w Polsce, który został zrekonstruowany przez stronę niemiecką po tym jak naziści zniszczyli go w 1940 roku.

Pomnik jest wspólnym dziełem lwowskiego rzeźbiarza Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela, lwowskiego artysty którego warsztat znajdował się przy ul. Szymonowiczów. Został wykonany z brązu w 1900 roku z inicjatywy Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszki.

Pomnik, naturalnej wielkości, w swojej kompozycji prezentował Naczelnika powstania z 1794 roku, uchwyconego w momencie wymarszu z Krakowa „na bitwę racławicką”. Od 1921 roku znajdował się na bastionie króla Władysława IV Wazy na Zamku Królewskim. Nie przetrwał jednak działań wojennych - 17 lutego 1940 został zniszczony przez Niemców.

W 1960 roku jako jedyny pomnik w Polsce został zrekonstruowany przez stronę niemiecką i jako dar mieszkańców Drezna dla Krakowa powrócił na swoje dawne miejsce.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990927 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów