SWP

   Polska


 2022-08-13 DZIĘKI WSPÓLNOCIE POLSKIEJ POLONIA Z KANADY POMOGŁA POLAKOM Z UKRAINY

Być może tytuł wiadomości wydaje się dość zagmatwany, ale za chwilę wszystko wytłumaczymy. Otóż Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" jest organizacją skupiającą tysiące osób z całej Polski, które działają w 22 oddziałach, z których siedem realizuje swoje zadania za pośrednictwem Domów Polonii, czyli miejsc przeznaczonych dla rodaków z zagranicy przybywających do ojczyzny. Ale to nie wszystko! "Wspólnota Polska" prowadzi także Domy Polskie poza granicami kraju. Jednym z nich jest wybudowany kilkanaście lat temu Dom Polski w Barze (Ukraina). Ze względu na swoją misję SWP utrzymuje stałe relacje z ośrodkami życia polonijnego na całym świecie. Partnerami instytucjonalnymi są organizacje skupiające Polonię na wszystkich kontynentach. Jedną z nich jest Kongres Polonii Kanadyjskiej, W ten sposób mamy już pełny obraz sytuacji, niezbędny do przedstawienia Państwu jednego z naszych ostatnich przedsięwzięć.

Sytuację na Ukrainie wszyscy doskonale znamy. Kiedy zatem dyrektor Małgorzata Medwiediewa zwróciła się o pomoc w zorganizowaniu kolonii letnich dla młodzieży skupionej przy Domu Polskim w Barze, jak to określiła "aby odetchnęli troszkę od tej wojny", nie mogliśmy pozostać obojętni!

Dom Polski w Barze jest centrum polskości w tej części kraju. Odbywają się tam zajęcia z języka polskiego, historii i kultury polskiej, ćwiczy zespół ludowy Aksamitki, a od 24 lutego br. jest także centrum humanitarnym, do którego zmierzają tzw. wewnętrzni uchodźcy ze wschodniej części Ukrainy.

Dzięki wsparciu finansowemu z Fundacji Kongresu Polonii Kanadyjskiej (“The Charitable Foundation of The Canadian Polish Congress”) i osobistemu zaangażowaniu w projekt Prezesa KPK Janusza Tomczaka, udało się w imponującym tempie zorganizować dla młodzieży dziewięciodniowy pobyt w Domu Polonii w Ostródzie.Turnus był inny niż wszystkie kolonie i obozy, bo oprócz bardzo bogatego programu kulturalnego i codziennej nauki języka polskiego, co jest tradycją wszystkich takich przedsięwzięć organizowanych przez "Wspólnotę Polską", młodzież uczestniczyła również w zajęciach psychologicznych pomagających zrozumieć obecną sytuację w ich kraju a dzięki temu odzyskać - po traumatycznych przeżyciach - równowagę i wewnętrzny spokój.

Dla kronikarskiego porządku dodamy, że w czasie niemal dwóch tygodni nasi goście zwiedzili Olsztyn, Gietrzwałd, Toruń i Trójmiasto. Nie zabrakło także zwykłego letniego plażowania w Ostródzie i degustacji najlepszych przysmaków na świecie - ich tajemnica tkwi w przygotowaniu - zrobionych samodzielnie pod czujnym okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubajnach. Może zapamiętane przepisy przydadzą się w przyszłości?...

Ponieważ rok szkolny niebawem, Wspólnota Polska przekazała młodzieży praktyczne prezenty - plecaki, wyprawki i oczywiście życzenia, aby wspomnienia z Polski i odzyskane siły pomogły w zdobywaniu najlepszych z możliwych ocen.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14635432 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×