SWP

   USA 2022-08-14 Honory dla weterana II wojny światowej

13 sierpnia 2022 r. w Milwaukee odbyła się ceremonia wręczenia nominacji na stopień podpułkownika weterana II wojny światowej Pana mjr. Leonarda Jędrzejczaka.

Ppłk Leonard Jędrzejczak przeszedł w czasie II wojny światowej szlak bojowy przez Irak, Syrię, Palestynę i Egipt. Uczestniczył w walkach pod Tobrukiem a także we Włoszech, biorąc udział w najcięższych walkach jako wysokiej klasy specjalista w batalionie łączności II Korpusu Polskiego. Zdobywał Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.

Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych Ameryki w Milwaukee. Od samego początku pobytu na emigracji włączył się czynnie w życie Polonii oraz pomagał weteranom, chorym kolegom i inwalidom wojennym.

Nominację na stopień podpułkownika wręczył gen. bryg. Krzysztof Nolbert – Attaché Obrony Morski i Lotniczy z Waszyngtonu. W ceremonii uczestniczył ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony z Waszyngtonu oraz wicekonsul Agata Grochowska.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Konsulat RP w ChicagoNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990967 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów