SWP

   Polska


 2022-08-14 UNIA POLSKO-LITEWSKA W KREWIE

14 sierpnia 1385 r. na zamku w Krewie zawarto układ polsko-litewski. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. Książę litewski Jagiełło obiecał, że ożeni się z wybraną na króla Polski Jadwigą, najmłodszą córką zmarłego króla polskiego Ludwika Andegaweńskiego, przyjmie chrześcijaństwo w obrządku katolickim, schrystianizuje Litwę oraz przyłączy swe ziemie do Królestwa Polskiego. W zamian za to miał zostać władcą Polski i Litwy.

"Tenże wielki książę Jagiełło obiecuje wrócić pierwotną wolność wszystkim chrześcijanom, zwłaszcza ludziom obojej płci, z ziemi polskiej, obyczajem wojennym zabranym i przesiedlonym, a to tak, że każdy lub każda będzie się mógł udać tam, gdzie będzie chciał. Nareszcie tenże wielki książę Jagiełło obiecuje ziemie swoje litewskie i ruskie na wieczne czasy do korony Królestwa Polskiego przyłączyć." - głosi spisany na pergaminie dokumentu unii. Sam pergamin trafił do skarbca katedry wawelskiej, z którego został przeniesiony do Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, gdzie pozostaje po dziś dzień.

Dla ciekawości dodamy, że uwagę zwraca wygląd dokumentu, daleki od zwyczajowo uroczystej formy umowy międzynarodowej, którą był w swej istocie. Stosunkowo niewielki- 26 linijek i 560 słów - i sporządzony na niezbyt starannie wyprawionym pergaminie, nosi skreślenia i poprawki świadczące o pośpiechu pisarza. Dzięki chemicznym metodom obrazowania udało się potwierdzić, że dokument jest bez wątpienia oryginalny,to znaczy pochodzi z okresu na jaki jest sygnowany. Czym innym jego treść, ale o tym możecie Państwo przeczytać w dziale historia-kultura PAI.


UNIA POLSKO-LITEWSKA W KREWIE w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI

POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154