SWP

   Argentyna 2022-09-21 Liliana Zengel - polska malarka naiwna z Patagonii

Liliana Zengel, uznana argentyńska malarka polskiego pochodzenia, zaprezentowała w Ambasadzie RP w Buenos Aires swoją najnowszą książkę "Buceando en el caos de la cuarentena eterna: recuerdos en cuentos, relatos y pinturas".

Liliana jest nauczycielką i malarką samoukiem. Urodziła się w Comodoro Rivadavia, w argentyńskiej Patagonii, w rodzinie polskich imigrantów. W swoich pracach, należących do nurtu malarstwa naiwnego, wykorzystuje elementy typowe dla polskiego folkloru, patagońskie krajobrazy i sceny związane z historią polskiej emigracji do Argentyny.

Jej książka Buceando en el caos de la cuarentena eterna: recuerdos en cuentos, relatos y pinturas [Pogrążając się w chaosie wiecznej kwarantanny: wspomnienia w bajkach, opowieściach i obrazach] powstała podczas pandemii i lockdownu. Publikacja gromadzi niektóre z obrazów powstałych w ciągu ponad 40 lat kariery artystycznej Liliany, miesza je z nowymi pracami stworzonymi podczas przymusowego zamknięcia w domu i uzupełnia o opowieści, komentarze ilustrujące emocje i doświadczenia towarzyszące kwarantannie. Szczególnie wyróżniają się rysunki koronawirusa, pełne kolorów i motywów ludowych, oswajające chorobę i zagrożenie.

Książka opublikowana została pod patronatem Ambasady RP w Buenos Aires, Stowarzyszenia Kulturalnego Argentyńsko-Polskiego i Stowarzyszenia "Dom Polski" w Comodoro Rivadavia.


PAI

Ambasador Piątkowska, autorka Liliana Zengel i Konsul RP ŚwietlikPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w Buenos AiresNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990845 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów