SWP

   Kanada 2022-09-21 Polski Festiwal na Roncesvalles w Toronto

W dniach 17-18 września 2022 r. odbył się Festiwal na Ronvesvalles Ave. w Toronto. Festiwal to wielkie święto polskiej kultury, sztuki, jak również okazja do zabawy oraz degustowania polskich potraw. W festiwalu wzięło udział ponad 500.000 uczestników.

W tym roku Konsulat Generalny RP w Toronto po raz pierwszy miał swoje stoisko podczas festiwalu, gdzie były dostępne bezpłatnie książki o historii Polski, materiały turystyczne, zestawy promocyjne oraz gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które przekazał Instytut Pamięci Narodowej. Stoisko zostało uroczyście otwarte przez Konsul Generalną Magdalenę Pszczółkowską.

W trakcie festiwalu stoiska miało wiele organizacji polonijnych m.in. Kongres Polonii Kanadyjskiej, Związek Narodowy Polski gm. 1 w Toronto, Federacja Polek w Kanadzie, Szkoła Polska im. gen. J. Hallera w Toronto, a także organizacje niezrzeszone w ramach formalnych struktur polonijnych jak zespół piłkarski Olimpia –Toronto, czy klub motocyklowy White Eagles z Mississaugi. Na każdej z 4 scen odbywały się występy artystyczne polonijnych zespołów tanecznych z różnych części Kanady, jak również koncerty artystów mających polskie korzenie.

Podczas 2-dniowego festiwalu Konsulat Generalny RP w Toronto zaprezentował dwie wystawy plenerowe:
1. POLAND – autorstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
2. Dzieje Hymnu Polskiego – przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polską Akademię Nauk oraz Towarzystwo Rapperwilskie.


PAI


Dodatkowo, w Sali Parafialnej kościoła pw. Św. Kazimierza dostępna była wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa opowiada o wysiłku zbrojnym Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losach ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Zorganizowany został także wykład prof. Carmen Victor z York University „Malarstwo polskiego symbolizmu”.

Festiwal odwiedziło wielu polityków ontaryjskich m.in. John Tory, Burmistrz Toronto; Kinga Surma, Minister Infrastruktury Ontario; Kaleed Rasheed, Minister Usług Publicznych i Biznesowych Ontario; Monte McNaughton, Ministerstwo Pracy, Imigracji, Szkoleń i Podnoszenia Kwalifikacji, a także posłowie do Parlamentu Ontario Natalia Kusendova oraz Sheref Sabawy.


PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12991026 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów