SWP

   Kanada
 2022-09-22 Roncesvalles Polish Festival w Toronto

Po raz pierwszy po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w Toronto odbył się Roncesvalles Polish Festival. Nazwa pochodzi od ulicy Roncesvalles, która była miejscem osiedlania się polskich imigrantów w Toronto, przy której funkcjonowały polskie biznesy, do dzisiaj jest polski kościół św. Kazimierza, oraz mieści się główna siedziba polskiej spółki kredytowej (Credit Union).

Przez cały ubiegły weekend, 17 i 18 września Roncy Village (tak obecnie nazywa się ta część Toronto, w której mieści się ulica Roncesvalles) zamieniła się w jedną wielką prezentację polskiej historii, kultury, rzemiosła.
Oczywiście nie mogło zabraknąć wyrobów polskiej kuchni.

To już piętnasta edycja festiwalu, a Racy Village mimo iż w ciągu ostatnich dwudziestu lat zmieniła się w bardziej międzynarodową, w dalszym ciągu stara się zachować polski charakter, co widoczne było w prezentacjach polskich grup folklorystycznych, kapeli prezentujących polską muzykę ludową, stoiskach organizacji polonijnych, a także wystawach (uczestniczący w Festiwalu Konsulat RP w Toronto przygotował dwie interesujące historyczne wystawy). Zaprezentowano również wystawę poświęconą udziałowi polskich imigrantów w obozach szkoleniowych w Niagara-on-the-Lake (położonym nieopodal Toronto) oraz na Uniwersytecie w Toronto. Ci przeszkoleni już żołnierze walczyli później w Błękitnej Armii (nazwanej tak od kolorów mundurów) Generała Hallera.

Licznie przybyła na Festiwal Polonia świadczy dobitnie o potrzebie kontynuowania Festiwalu. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy - Business Improvement Area - planowali usunąć z nazwy Festiwalu słowo Polish. Dzięki staraniom wielu przedstawicieli Polonii nazwa Festiwalu pozostała w jej oryginalnym kształcie, a sam Festiwal utrzymał swój historyczny charakter.


Tekst i zdjęcia: Piotr Figura


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154