SWP

   Włochy 2022-10-01 DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE ANDERS I INAUGURACJA WYSTAWY PT. “DZIEJE HYMNU POLSKIEGO”

Jak co roku od 2015 r. Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Maceracie otworzyła swe podwoje. Tym razem nie tylko dla rodzin polsko-włoskich zainteresowanych lekcjami, ale i dla wszystkich zaciekawionych historią hymnu polskiego.

Dnia 24 września o godzinie 17.00, w pierwszej części spotkania, odbył się Open Day i prezentacja planowanych zajęć na rok szkolny 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Szkoły Anders do Sali Lorenzo Mari, w zabytkowym Palazzo Sangallo w Tolentino i doniosłym odśpiewaniem hymnu polskiego. Rodzice, dzieci i młodzież poznali propozycje projektów i innych interesujących działalności nie tylko placówki edukacyjnej, ale i stowarzyszenia AIPNM, z którym współpracuje.


PAI


Z ogromną radością dyrektorka Anna Traczewska przywitała wszystkich przybyłych i przedstawiła nauczycielki: Joannę Cieślak, Ewę Madrak, Alicję Rosadę oraz Annę Czerwińską współzałożycielkę szkoły, przybliżając przygotowany przez nie zakres programowy kursu języka polskiego w prowincji Macerata. Symbolicznym, gigantycznym ołówkiem odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia nowo zapisanych dzieci.

O godzinie 18.00, w drugiej części spotkania, Cristina Gorajski Visconti Konsul Honorowy RP w Ankonie i Mauro Sclavi burmistrz miasta Tolentino przywitali wszystkich przybyłych i zainaugurowali wystawę zatytułowaną “Dzieje hymnu polskiego”. Do powitań przyłączyła się Mirella Valentini, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Unitre Tolentino, która potwierdziła chęć współpracy i zacieśnienia relacji polsko-włoskich. Radna gminy, pani Elena Lucaroni z wydziału odpowiedzialnego za politykę społeczną pogratulowała inicjatywy i pracy z młodzieżą.


PAI


Wystawa o hymnie polskim była ostatnim etapem projektu jaki zrealizowały placówki Szkoły ANDERS z Ankony, Maceraty i Perugii pt. “Śpiewający Anders”. Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Józefa Wybickiego, autora „Mazurka Dąbrowskiego”. Ponadto w bieżącym roku przypada 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym RP. W pierwszym semestrze tego roku, na ten cel, za pośrednictwem Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Rzymie szkoła otrzymała środki polonijne Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dzięki nim uczniowie i nauczyciele zrealizowali i nagrali hymn Szkoły Anders oraz zgłębili historię Mazurka Dąbrowskiego z okazji jubileuszu jego powstania.


PAI


To właśnie z racji jubileuszów organizatorzy zaprosili do obejrzenia 18 paneli rozstawionych w sali pałacu. Krótka prezentacja wprowadziła przybyłych w tematykę. Fotografie i cenne informacje w języku włoskim zainteresowały przybyłych nie tylko postacią generała Dąbrowskiego, Wybickiego jako twórcy tekstu pieśni, ale i historią legionów polskich we Włoszech. Można było się dowiedzieć kiedy powstał utwór i jak zdobył serce Polaków. Sporo miejsca poświęcono informacji czego dotyczy treść poszczególnych zwrotek, a o czym mówi refren. Kolejne panele przybliżyły krótko historię innych utworów, które stały się pieśniami patriotycznymi i towarzyszyły Polakom w ważnych momentach narodu. Podczas zwiedzania, w tle można było usłyszeć melodie Bogurodzicy, Gaude Mater Polonia, aż wreszcie hymnu Szkoły Anders nagranego w ramach realizacji projektu. Nie mogło zabraknąć wyjątkowej i mało znanej informacji o tym jak to oba hymny, polski i włoski, cytują swe państwa wzajemnie w swej treści.

Na wystawie wyeksponowany został również pamiątkowy podarunek marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, jaki Szkoła Anders otrzymała w Dniu Polonii i Polaków za Granicą w 2017 roku. Był to zestaw trzech symboli narodowych: flagi, herbu z orłem białym i CD z nagraniem Mazurka Dąbrowskiego.


PAI


Ta piękna i innowacyjna w swej formie wystawa przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych była otwarta do godziny 20.00 i wiele osób wpisało się do księgi gości wyrażając swoją opinię na jej temat. Zaskoczyło zainteresowanie nie tylko okolicznych Polaków, ale i mieszkańców Tolentino, którzy odwiedzili ekspozycję, zatrzymali się przy stoliku promującym turystykę polską i wyrazili chęć zacieśnienia polsko-włoskiej przyjaźni w ramach projektu Polovers.


Korespondencja dla "Polacy we Włoszech" Anna Traczewska, Szkoła Anders.
Foto: Marta Di Gaetano i Mauro Radici.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Polacy we WłoszechNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543228 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów