SWP

   Łotwa 2022-11-06     SERWIS SPECJALNY PAI Otwarcie wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!” w Rydze

14.10 w Rydze uroczyście została otwarta plenerowa wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny”. Wystawę zaprezentowano na placu przed ryskim Centrum Kongresowym, naprzeciwko Ambasady Rosji. Projekt został zrealizowany przy współpracy z Ambasadą Ukrainy i władzami Rygi.

Otwarcia wystawy dokonali: Łukasz Cudny, chargé d'affaires Ambasady RP, J.E. Ołeksandr Miszczenko, Ambasador Ukrainy na Łotwie, oraz Jānis Lange, dyrektor wykonawczy samorządu miasta Rygi.

Łukasz Cudny podczas otwarcia zaznaczył, że otwarcie wystawy w tym miejscu ma duże znaczenie, Polska i Łotwa chcą pokazać naszą solidarność z ukraińskim narodem. Przypomniał także o pomocy, którą okazuje Polska narodowi Ukrainy oraz podkreślił, że naszym wspólnym obowiązkiem jest ochrona dzieci i pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ukraińskiemu narodowi. Ambasador Ukrainy na Łotwie, zauważył, że otwarcie wystawy zbiegło się w czasie z obchodzonym w jego kraju Dniem Obrońców i Obrończyń Ukrainy. Podziękował też za przyjmowanie ukraińskich uchodźców, w tym dzieci, którym, jak dodał, trzeba zapewnić bezpieczne życie.

W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym ambasador USA na na Łotwie John Carwile oraz ambasador Izraela Sharon Rapaport-Palgi.

Ambasada RP składa najserdeczniejsze podziękowania Ambasadzie Ukrainy, Radzie Miasta Rygi - szczególnie wice merowi Edvardsowi Smiltēnsowi oraz pracownikom Wydziału Komunikacji i Wydziału Nieruchomości za dobrą współpracę przy realizacji projektu.

Ekspozycja ukazuje wojnę oczami polskich i ukraińskich dzieci. Wystawa to efekt wyjątkowego polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i inicjatywy „Mom I see war”.

W Rydze wystawa będzie eksponowana do 15.11. Serdecznie zapraszamy do oglądania!


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w Rydze / Fot. Andrejs StrokinsNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543278 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów